Cumhurbaşkanı Aliyev: Büyük bir tehditle karşılaşırsak, Türkiye'den destek isteyebiliriz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev - Arşiv
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev - Arşiv

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev cephe hattındaki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Aliyev, "Azerbaycan büyük bir tehditle karşılaşırsa, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri yardımına başvurabilir" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan 27 Eylül’den bu yana sürdürdüğü Dağlık Karabağ mücadelesinde adım adım zafere yaklaşıyor. Simge şehir Şuşa’nın işgalden kurtarılmasıyla ülkede bayram havası hakim. Kalan bölgelerde ise Azerbaycan ordusu Ermenistan’a cephede ağır kayıplar verdirdi.

"TSK'yı davet ederim"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, çatışma bölgesindeki son gelişmeleri değerlendirerek önemli bir açıklama yaptı.

AZTV’de geçen açıklamaya göre Aliyev "Azerbaycan büyük bir tehditle karşılaşırsa, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri yardımına başvurabilir" dedi.

Aliyev şöyle konuştu:

Türk askerinin müdahalesine gerek kalmayacağını düşünüyorum. Ancak, yıllar önce Türkiye ile anlaşma imzaladık. Dolayısıyla böyle bir durumda (askeri desteğe ihtiyaç) gerekli yasal dayanağa sahibiz.

23 köy daha işgalden kurtarıldı

Azerbaycan ordusu 23 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kurtarılan köylerin Fuzuli'nin Yukarı Yağlıvend, Dilağarda, Seyid Mahmudlu, Alasgerli, Hocalı'nın Demirçiler, Çanakçı, Medetkend, Sığnak, Hocavend'in Susanlık, Domi, Tuğ, Akaku, Azıh, Kubatlı'nın Yukarı Mollu, Aşağı Mollu, Hocik ve Zengilan'ın Keçikli, Ördekli olduğunu ifade etti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >