Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya Camii'ni 24 Temmuz'da ibadete açıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Danıştay'ın Ayasofya kararının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millete Sesleniş konuşmasında ilk namazın 24 Temmuz Cuma günü kılınacağını belirterek, girişlerin ücretsiz olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camii'nin ibadete açılması sonrasında Millete Sesleniş konuşması yapıyor. Erdoğan açılamasında,"24 Temmuz 2020 Cuma günü, Cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bu kararın milletimize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımız konunun teknik hazırlıklarıyla, Diyanet de dini yönüyle ilgili çalışmalara başladı.

"Ücretli giriş uygulaması kaldırılacak"

Ayasofya Camii'ne ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya'nın kapıları da herkese sonuna kadar açık olacak. İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya çok daha samimi özgün şekilde devam edecektir.

"24 Temmuz'da ibadete açılıyor"

  • Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz.

"Bu karara saygılı olunmalı"

Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz. Hemen arkamda dev bir vakfiyename var. Bu bir Fatih Vakfiyenamesi'dir. Orada ne varsa bizim için asıldır. Tarihi ve hukuki haklarımıza sahip çıkma konusunda aynı anlayışı bekliyoruz. Bu 567 yıllık bir haktır. Şayet bugün inanç odaklı bir tartışma yapılacaksa bunun konusu Ayasofya değil, dünyanın dört bir yanında İslam düşmanlığı ve yabancı nefreti olmalıdır.