Cumhurbaşkanı Erdoğan: Köle ticareti buralarda yapılmadı mı?

Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM şu anda adil değil. Afrika'da sıkıntılar devam ediyor. Yıllarca bu Afrika sömürülmedi mi? Köle ticareti buralarda yapılmadı mı? Öyleyse acaba tüm bu olaylar karşısında dünya Batı sessiz kalmadı mı? Kalkıp da buralara el attılar mı? Hayır. Biz artık diyoruz ki gelin tüm dünya birleşelim ve dünya 5'ten büyüktür diyelim." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Tanzanya doğal kaynakları itibarıyla öne çıkan bir ülkedir. Altınıyla elmasıyla madenleriyle öne çıkıyor, bu nedenle öne çıkıyor. Türkiye ise gerçekleştirdiği reformlarla dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alıyor. İki ekonominin birbirini tamamlayıcı olduğunu görüyoruz. Her şeyden önce birbirimizi insani güçler noktasında tamamlayacak güce sahibiz. İş forumunun yeni fırsatlara açılımlara vesile olacağına inanıyorum.

Ülkelerimiz arasındaki ilişkinin ekonomik alanda da en üst seviyeye çıkmasını arzu ediyoruz. G-20 üyesi olan Türkiye Avrupa'nın 6. büyük ekonomisidir. OECD ekonomileri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke konumundadır. Sahra altı Afrika ülkeleriyle ticaretimiz 2000 yılından bu yana artış göstererek 750 milyon dolardan 6 milyar dolara yükseldi. Bugün iş adamlarımızın bir araya gelmesi, yatırımların artması ve istihdamın artması gerekmektedir. Gerek Türkiye'de gerek Tanzanya'da ortak yatırımlar yapmaya davet ediyorum.

"BM adil değil"
Türkiye çok taraflı platformlarda Afrika'nın sesi olmaya çaba göstermeye devam edecektir. Dünyanın 5'ten büyük olduğu gerçeğini söylemeye devam edeceğiz. Dünyayı 5 ülkenin iki dudağı arasına terk edemeyiz. Dolayısıyla dünyada daimi ülkelerin içerisinde Türkiye de olacak Tanzanya da olacak.
(Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşılama töreninden)
BM şu anda adil değil. Afrika'da sıkıntılar devam ediyor. Yıllarca bu Afrika sömürülmedi mi? Köle ticareti buralarda yapılmadı mı? Öyleyse acaba tüm bu olaylar karşısında dünya Batı sessiz kalmadı mı? Kalkıp da buralara el attılar mı? Hayır. Biz artık diyoruz ki gelin tüm dünya birleşelim ve dünya 5'ten büyüktür diyelim. BM'in 193 üyesi arasından herkes temsil yetkisine sahip olsun. Geçici üye daimi üye kavramı kalksın. Bunu yapmaya mecburuz. Bunu yaptığımız anda dünyanın kaderi değişecektir.

Afrika'nın sorunlarına çözüm bulunması için gayretlerimiz sürecektir. Uluslararası toplumun da bunu desteklemesi gerekiyor. Türkiye desteğin yanında insani yardımlarda da en üst sıralarda yer alıyor. Biz paylaşmanın bereketine inanan insanlarız. Şu anda en az gelişmiş ülkelere verilen destekte Türkiye üçüncü sırada.

"İlişkimiz gönül bağına dayanıyor"
Bizim ecdadımızın Afrika'daki tarihinde asla sömürgecilik ilkesi yoktur. Tarihte 3 kıtaya yayılan devletler kuran atalarımız emperyalist amaçlarla kesinlikle hareket etmemiştir. Türkiye'nin Afrika'ya olan ilgisi çıkara değil gönül bağına dayanıyor.