Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya mutabakatı ile Sevr'i ters köşe ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenevre'de gazetecilerin sorularını cevapladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenevre'de gazetecilerin sorularını cevapladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenevre'de gazetecilerin sorularını cevaplayarak gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Erdoğan, Libya ile yapılan mutabakatla ilgili, "Bu adımlar Sevr’in ters köşe edilmesidir. Bu kadar önemli" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1. Küresel Mülteci Forumu'na katılmak üzere bulunduğu Cenevre'de, gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. "Bizim olayımız beka meselesi, ondan da öte bir tarih meselesi. Biz şu anda öyle adımlar attık ki bu adımlar Sevr'in ters köşe edilmesidir. Bu kadar önemli" ifadelerini kullandı.

"Rusya ile hem Libya hem de Suriye konularını görüşmek üzere karar aldık"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptığı hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme planı da gündeme geldi mi? Görüşmenizin içeriğine ilişkin bilgi verebilir misiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Biz, bir görevlendirme yaptık. Bu görevlendirme kapsamında, dışişleri bakan yardımcısı, savunma bakan yardımcısı ile istihbarattan ve ulusal güvenlikten oluşan bir heyetle kısa bir zaman içerisinde arkadaşlarımız, Moskova ziyareti yapacaklar. Muhatapları ile bölgesel konuları etraflıca ele alacaklar. Bizler yapıcı ve kısa sürede netice alıcı bir görüşme olmasını Sayın Putin'den istedik ve kendileri de aynı şekilde talimatları vereceklerini söylediler. Hem Libya hem de Suriye konularını görüşmeleri konusunda mutabık kaldık."

"Şu anda öyle adımlar attık ki bu adımlar Sevr'in ters köşe edilmesidir"

  • Bizim olayımız beka meselesi, ondan da öte bir tarih meselesi. Biz şu anda öyle adımlar attık ki bu adımlar Sevr'in ters köşe edilmesidir. Bu kadar önemli. Yunanistan Başbakanı olsun, Dışişleri Bakanı olsun, onlar Libya Mutabakatı'nın hukuka aykırı olduğunu söylüyorlar. Biz de tam aksine, 'Bu uluslararası deniz hukukuna uygundur' diyoruz. Attığımız adımın bütün hesabını, çalışmasını yaptık.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >