Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristler temizlenmezse bu işi biz ele alacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güvenli bölge tesisi için çalışıyoruz. Bu hedefimize büyük ölçüde ulaştık.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güvenli bölge tesisi için çalışıyoruz. Bu hedefimize büyük ölçüde ulaştık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "Güvenli bölge tesisi için çalışıyoruz. Bu hedefimize büyük ölçüde ulaştık. 150 saat sonunda teröristlerden temizlenmezse bu işi biz ele alacak, bütün temizliği biz yapacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'den ülkemize yönelen PKK, YPG ve DEAŞ saldırılarını önlemek için güvenli bölge tesisine çalışıyoruz. Hedefimize büyük ölçüde ulaştık. ABD, YPG'yi temizledik dedi ama temizlememiş. Rusya 150 saatte temizledi temizledi aksi halde biz temizleyeceğiz" dedi.

İşte Erdoğan'ın yaptığı açıklamalardan satır başları:

"Türkiye terör örgütünü ezip geçecek güce sahiptir"

  • ABD, "YPG'yi temizledik" dedi ama temizlenmemiş. 120 saatin sonunda bize terörden temizlediklerine yönelik yazı gönderdiler ama temizleyememişler. Şimdi Rusya ile de anlaşma yaptık. Türkiye terör örgütünü ezip geçecek güce sahiptir. 150 saat sonunda burası teröristlerden temizlenmezse ondan sonra bu işi biz ele alacağız ve bütün temizliği biz yapacağız.

"Nereye kaçarlarsa kovalayıp gereğini yaparız"

Terör örgütü 30 kilometrelik hattın içinden veya dışından saldırılarını sürdürürse nereye kadar kaçarlarsa oraya kadar kovalayıp gereğini yapacağız.

"Gerekirse mültecilerin yaşayacağı konutları kendimiz yaparız"

Gerekirse Tel Abyad ile Rasulayn arasında icabında bir güvenli bölgeyle beraber mültecilerin yaşayabileceği konutları, sosyal donatı alanlarını, altyapı ve ve üstyapısıyla yapacağız, dünyaya da bunu ispat ederek göstereceğiz, 'İşte Türk milleti budur, görün.' diyeceğiz.

"Kapıları açarız"

  • Ülkemizdeki 3 milyon 650 bin Suriyelinin ilk etapta 1 ila 2 milyon arasındaki kısmının geri dönüşü için geliştirdiğimiz projelere destek verilmezse sınırlarımızı açmaktan başka çaremiz kalmaz. Açarız sınırları yürüsünler Avrupa'ya.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >