Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'altın ve döviz' çağrısı

Arşiv
Arşiv

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vatandaşlarımdan evlerindeki döviz ve altını çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomi ve üretime kazandırmalarını istiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin 7. Olağan Kongresi'nde parti üyelerinin ve kameraların karşısına geçti.

AK Parti'nin 2023 hedefi doğrultusunda izleyeceği yol haritasına dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, birkaç gündür gündemi meşgul eden borsa ve döviz kurları üzerindeki manipülasyon hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomide piyasaya yapılan spekülatif saldırıların Türkiye ekonomisinin potansiyelini ve yarınını kesinlikle yansıtmadığını belirten Erdoğan, vatandaşlara da döviz ve altın çağrısında bulunarak şu ifadeleri kullandı;

'Türkiye'nin durumunu yansıtmaz'

"Milli gelirde Türkiye'yi dünyada 17. sıradan 13. sıraya yükselttik. Geçen yıl yüzde 1.8 büyüme ile G20 arasında ikinci sırada yer aldık. Faiz ödemelerini geçen yıl yüzde 16'ya gerilettik.

Her ay yeni ihracat rekorları kırararı yürümeyi sürdürüyoruz. Son birkaç gündür piyasalarda yaşanan dalgalanmalar Türkiye ekonomisinin potansiyeli ve yarınını kesinlikle yansıtmıyor.

'Evlerinde altın ve döviz tutanlara çağrıda bulunuyorum'

Sadece kendilerini güvende hissetmek için evlerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarıma çağrıda bulunmuyorum. Döviz ve altını çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomiye kazandırmalarını istiyorum. Katılım finans şirketleri, müşterilerini memnun edecek getiri sağlayabilecek alternatifler sunuyor. Uluslararası yatırımcılara çağrıda bulunuyorum, Türkiye'nin potansiyeline güvenin

Siz içeride birilerinin battık, bittik diye kötülemelerine bakmayın. Bunlar iktidar devşirme hedefinde olan kifayetsiz muhterislerdir. Önümüzdeki dönem Türk ekonomisini, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyüterek çok daha iyi yerlere geleceğiz.

Akdeniz'deki tezgahları bozduk. Libya'nın meşru hükümetine verdiğimiz destekle kötü niyetli çevrelerin heveslerini kursaklarında bıraktık. Hiçbir ülkeyle çözülemeyecek sorunumuz yok. Dostlarımızı artıracağız"

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >