Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Ayasofya' açıklaması

2018'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'da İstanbul Yeditepe Bienali açılışında konuşurken- Arşiv
2018'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'da İstanbul Yeditepe Bienali açılışında konuşurken- Arşiv

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mimar Sinan'ın "kalfalık eseri" olarak tanımladığı Süleymaniye Camisi'nden öykünerek tasarlanan Barbaros Hayrettin Paşa Camisi'nin temelinin atılış törenininde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz nasıl başka ülkelerdeki ibadethalere karışmıyorsak, başka ülkelerin bizim ibadethanelerimize karışma hakkı yok, Ayasofya konusunda yöneltilen ithamlar doğrudan egemenlik haklarımıza saldırıdır" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Levent'teki camiye "Barbaros Hayrettin Paşa" adını verdiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Sakarya'daki patlama sonrası çıkan yangın kontrol altına alındı. Can kaybının artmamasını umuyoruz. Her türlü tedbir alınmış vaziyette.

Dünyanın farklı coğrafyalarında farklı stillerle süslenen camiler Müslümanlığın birer sembolüdür.

Levent Camisi'nin İstanbul'a, ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum.

Biz nasıl dünyanın diğer ülkelerinde kendi vatandaşlarına hizmet veren ibadethanelere karışmıyorsak kimsenin de bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur

Türkiye her dinden insanlara uygun ibadethane bulunmaktadır. Ülkemizde kiliselerin restorasyonu gerçekleştirdik. Ayrıca Göbeklitepe başta olmak üzere, farklı dönemlerde yapılan binlerce ibadethaneye sahibiyiz. Ülkemize Ayasofya konusunda yöneltilen ithamlar, doğrudan egemenlik hakkımıza saldırı anlamını taşımaktadır.

Biz ülkemizdeki hakim inanç grubu olan Müslümanların ve diğer dini inançlara mensup olanların da hakkını hukuku korumaya devam edeceğiz."