Dell küllerinden doğuyor: 'New York Borsası'nda işlem görmeye başladı'

Dell, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.
Dell, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.

Yaklaşık altı yıldır özel bir şirket olarak faaliyet gösteren teknoloji devi Dell, 28 Aralık Cuma gününden bu yana New York Borsası’ndaki aktivitelerine geri döndü. Bu gelişme, devir süreçleri sonrası ‘normalleşme’ olarak nitelendiriliyor…

Bir dönemin efsanevi teknoloji şirketleri arasında yer alan Dell, ‘halka arz prosedörünü’ atlamak amacıyla planladığı hamlelerini sıklaştırdı. Oldukça kompleks bir satın alma süreci sonrası yaklaşık 24 milyar dolar karşılığında VMware takip hissesi satın alan Dell, borsadaki hareketlenmeler noktasında yeniden aktif hale geldi.

Dell, masaüstü ve dizüstü bilgisayar konusunda ciddi bir kitlenin temsilcisi konumunda yer alıyor.
Dell, masaüstü ve dizüstü bilgisayar konusunda ciddi bir kitlenin temsilcisi konumunda yer alıyor.

28 Aralık 2018 Cuma günü ilk olarak 46 dolardan açılan Dell hisseleri günü, 45.41 dolarla kapatırken birçok yatırımcının da ilgiyle takip ettiği bir hafta kapanışı oluşturmayı bildi. 2013 yılı başlarında şirket CEO’su Michael Dell ve Silver Lake, Dell’i ‘özel bir firma’ haline getirmek için işbirliği yapmaya karar vermişti. İkili, 24.4 milyar dolar seviyesinde bir harcamayla şirket hisselerini satın alıp borsadan çekmişti.

Dell ve Lake'in hamleleri başarıyı getirdi

Michael Dell ve Silver Lake’in bu hamleleri sonrası giderleri günden güne azalan şirket, gelirlerini artırmayı da başarmıştı. Mali açıdan toparlanan Dell, sürecin sonunda yeniden sermaye borsalarına giriş kararı vererek New York Borsası’nda işlem görmeye başladı. Bilgisayar üretimi konusundaki başarısı herkesin malumu olan şirket, ‘kapsama alanını’ genişletmek için de elinden geleni ardına koymuyor.

Michael Dell, Dell yöneticiliği boyunca 'inovatif fikirleri' ile tanındı.
Michael Dell, Dell yöneticiliği boyunca 'inovatif fikirleri' ile tanındı.

Dell, gelişen teknolojiyle birlikte sürekli olarak boyut değiştiren sektöre adapte olabilmek için bir yönerge oluşturdu. Oluşturulan yol haritasıylabirlikte ilk olarak EMC’yi satın alıp bulut bilişime dahi olan şirket, akıllı telefon parçaları üretmek veya dağıtmak için de mühendis istihdamını sürdürüyor…

İlginizi çekebilirKablosuz şarj teknolojili ilk dizüstü bilgisayar: Dell Latitude 7285