Demokrat aday Joe Biden kimdir? Başkan seçilirse vaatleri neler?

Başkanlık seçimini kazanmaya yakın olan Joe Biden kimdir?
Başkanlık seçimini kazanmaya yakın olan Joe Biden kimdir?

ABD başkanlık yarışını Demokrat aday Joe Biden 214'e karşı 264 delegeyle önde götürüyor. Biden, kazanmaya daha yakın isim olarak görülüyor. Peki siyasete çok genç yaşta atılan ve ülkenin en genç altıncı senatörü olan Joe Biden kimdir?

İÇİNDEKİLER

Asıl adı Joseph Robinette Biden Jr. İrlanda kökenli Katolik bir aileden geliyor. Biden, 20 Kasım 1942'de Pennsylvania'da dünyaya geldi.

Özel yaşamı

Ailesiyle Delaware'e taşındı. Hukuk eğitimi aldı, çok erken yaşta siyasete atıldı. Joe Biden, ilk kez Delaware Senatörü seçildiğinde henüz 30 yaşındaydı. Amerikan tarihinin altıncı en genç senatörü oldu.

Evli ve üç çocuk babasıydı. Hayatını derinden etkileyecek trajik olay o sırada meydana geldi. Noel alışverişine çıkan Biden ailesi trafik kazası geçirdi.Eşi Neilia ve bir yaşındaki kızları Naomi yaşamını yitirdi.

Oğulları Beau ve Hunter ağır yaralıydı. "Enkaza bakamadım. 1972 yılıydı. Üzerinden yıllar geçse de bunu yapamadım. Oğullarımı enkazdan çıkarmaları iki buçuk saat sürdü" diye açıkladı Biden.

Siyaset hayatı

Joe Biden, ilk senatörlük yeminini, kazadan 18 gün sonra, oğullarının tedavi gördüğü hastane odasında etti.

Biden, ikinci eşi Jill Tracy Jacobs ile 1977'de, kazadan yaklaşık 5 yıl sonra evlendi. Çiftin Ashley adında bir kızı oldu.

6 kez senatörlük yaptı

Joe Biden, tam altı kez Senato'ya seçildi. 1973'ten 2009'a kadar 36 yıl Demokrat Parti'nin Delaware Senatörü olarak görev yaptı.

Yaklaşık 30 yıl Dış İlişkiler Komitesine yer aldı, başkanlık yaptı.

Delaware Senatörü Joe Biden, 1972
Delaware Senatörü Joe Biden, 1972

Hile yaptığı anlaşılınca adaylıktan çekildi

Biden, ilk kez 1988'de başkanlığa adaylığını koydu.

Demokrat Parti içindeki adaylık yarışında, dönemin İngiltere İşçi Partisi lideri Neil Kinnock'un konuşmasından çalıntı yaptığı ortaya çıkınca, adaylıktan çekildi.

Joe Biden, 1988
Joe Biden, 1988

Obama dönemi

Biden, 20 yıl sonra bir kez daha başkan adaylığı için yarıştı. 2008'deki o yarışta da ipi göğüsleyemedi ama Beyaz Saray biletini aldı. O seçimde Barack Obama, ABD'nin ilk siyah başkanı, Biden da yardımcısı oldu.

'ABD'nin gelmiş geçmiş en iyi başkan yardımcısı'

Obama'nın başkan yardımcılığı için tercihi Biden değildi. Ancak Biden'ın dış politika tecrübesi, Obama'nın siyasetteki görece tecrübesizliğini dengeledi. Obama, Joe Biden için ABD'nin gelmiş geçmiş en iyi Başkan Yardımcısı dedi. Biden da Obama için sık sık "kardeşim" ifadesini kullandı.

Obama, "Başkan olarak son günlerimde, ülkenin en yüksek onur nişanı Özgürlük Madalyası'nı takdim etmekten memnuniyet duyuyorum" diyerek Biden'a Özgürlük Madalyası verdi. Joe Biden iki dönem yani sekiz yıl Başkan Yardımcılığı yaptı.

Yeni başkan adaylığı süreci

Aslında Başkan adaylığı Demokrat Parti içinde 2013'ten beri konuşuluyordu.

Ancak Biden, 2015'te yine evlat acısıyla sarsıldı. Büyük oğlu Beau Biden, 46 yaşında beyin kanserinden öldü. Biden, Beyaz Saray'dan adaylık defterini kapatarak ayrıldı.

Oğlunun ölümünden sonra "Hayatın bazen ne kadar acımasız ve adaletsiz olduğunu biliyorum. Acının ve kaybın üstesinden gelmenin en iyi yolunun bir amaç edinmek olduğunu buldum" ifadelerini kullandı Biden.

Bernie Sanders ve Joe Biden
Bernie Sanders ve Joe Biden

O amacı, zamanında babasını başkan adaylığı için cesaretlendiren ölen oğlu fısıldadı. Biden, 5 yıl sonra siyasete geri döndü. Demokrat Parti içindeki adaylık yarışının bu kez favori ismiydi.

Önseçimde başta tökezlese de sandıkta Trump'ı yenebilecek en güçlü siyasetçi olarak Demokrat Parti'nin Başkan adayı seçildi.

"Size söz veriyorum bu yarışı kazanacağız. Donald Trump'ı yeneceğiz" dedi ve Trump'ın karşısına çıktı. Kampanyasını koronavirüs salgını, sağlık hizmetleri ve ekonomi üzerine kurdu. Trump'a yönelik eleştirilerini giderek sertleştirdi.

Trump, Biden'a "uykucu Joe" lakabını taksa da o Amerikan siyasetinde "Orta Sınıf Joe" olarak tanındı. Siyasette "açık sözlü", özel hayatında "kibar ve güvenilir aile insanı" olarak biliniyor.

Joe Biden ve eşi Jill Biden
Joe Biden ve eşi Jill Biden

Vaatleri neler?

  1. Koronavirüs salgınıyla bedeli ne olursa olsun mücadele edecek,
  2. Dünya Sağlık Örgütüne yeniden katılacak,
  3. ABD'nin müttefikleriyle ilişkilerini düzeltecek,
  4. Paris İklim Anlaşması'na yeniden katılacak,
  5. İran ile nükleer anlaşmaya dönecek,
  6. Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a desteği kesecek,
  7. İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak kararına destek vermesi beklenmiyor, iki devletli çözümü destekleyecek,
  8. Müslüman ülkelerden seyahat yasağına karşı çıkıyor,
  9. ABD'nin ön şartları gerçekleştirilmeden Kim Jong-un ile masaya oturmayacak.

Kaynak: NTV

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >