Elazığ depremini 12 gün önceden tahmin etti: 6 ve üzerinde deprem bekliyorum

Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut

Silivri açıklarında meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremi, iki saat önce sosyal medyada yaptığı yayında tahmin eden Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, Elazığ depreminden 12 önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 6 ve üzerinde bir deprem olacağını duyurmuştu.

Deprem araştırmacısı Ahmet Yakut, sosyal medya üzerinden Silivri açıklarında meydana gelen deprem sonrası şunları söylemişti:

Sabah 06.28 itibariyle Tekirdağ-Güzelköy açıkları Marmara Denizi’nde şuana dek 53-54 tane sisteme yansıyan depremler oldu. Bu da ister istemez sisteme girip de bakan arkadaşları korkuttu. Bizim de Daha önce de çok sayıda yerel ve ulusal depremi tahmin ettiğini belirten Ahmet Yakut, şöyle konuşmuştu:

Bodrum depremini insanlarla sosyal medyadan paylaşmıştım. 15 gün önceden oradaki insanlara 6.8 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini söylemiştim, akabinde Bodrum depremi meydana geldi.

Çanakkale Ayvacık, Midilli açıklarında yaşanan 6.3 büyüklüğündeki deprem, Şili, Endonezya depremleri gibi 48-96 saat önceki periyotlarda insanlarla paylaşmıştım.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU İÇİN DEPREM UYARISI

Türkiye'nin Doğu bölgesinde deprem yaşanacağını iddia eden Yakut, şu değerlendirmelerde bulundu:

2015 yılından beri tezim şudur, 2011 Van depreminden sonra ülkemizde 6 yıllık yıkıcı deprem periyodunu geçtik. Yani 2017 ve 2018'de en geç olması beklenen yıkıcı bir deprem karasal olarak meydana gelmedi.

2020 yılı hem dünya hem de ülkemiz için önemli bir yıl olarak depremsellik açısından belki tarihe geçecek. Bence Batı'dan ziyade özellikle Doğu'ya bakmak lazım.

Meydana gelen Endonezya, Çin ya da Uzak Doğu depremleri ve bağlı olduğumuz plakalara baktığımızda Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bu sene önemli bir rol oynayacağını sismik açıdan görebiliriz.

Bu yüzden 2020 yılında 6 ya da üzerinde bir deprem Doğu bölgelerimizden gelirse şaşırmam. Marmara'da tabi ki depremler olacak, İstanbul'da, güneyde, kuzeyde tabi ki depremler olacak, ama deprem bilinciyle yaşamayı bilmedikten sonra depremlere karşı yapacağımız hiçbir şey olmayacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >