Diplomatlardan İngiltere Başbakanı May'e çağrı: Ya Brexit'i geciktir, ya da ikinci referanduma git

Arşiv
Arşiv

Times gazetesinin haberine göre en az 40 eski İngiliz diplomat, İngiltere Başbakanı Theresa May'e ya Brexit'i geciktirmesi ya da ikinci bir referanduma gitmesi çağrısında bulundu. Diplomatların gazeteye gönderdiği açıklamaya göre İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden anlaşmasız bir şekilde çıkması, yıllarca sürecek müzakere süreci anlamına geliyor.

İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi Aralarında eski ABD, Rusya ve Fransa büyükelçilerinin bulunduğu en az 40 eski diplomat May'in İngiltere'yi 'ulusal bir krize' doğru sürüklediğini öne sürdü.

Diplomatlara göre May'in ya Avrupa Birliği'nden çıkış sürecini koşulları netleştirmek için uzatması ya da ikinci bir referanduma gitmesi gerekiyor.

Bir AB üyesinin birlikten çıkmaya karar vermesi halinde devreye sokulan Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin yazarlarından ve eski dışişleri bakanlığı üst düzey yetkililerinden John Kerr de açıklamaya imzalayan isimlerden.
Bir AB üyesinin birlikten çıkmaya karar vermesi halinde devreye sokulan Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin yazarlarından ve eski dışişleri bakanlığı üst düzey yetkililerinden John Kerr de açıklamaya imzalayan isimlerden.

İşçi Partisi milletvekilleri Corbyn’ne seslendi: İkinci referandum talebinde bulun

Yeni bir referandumun yapılması çağrıları sadece diplomatlardan gelmiyor. Ana muhalefetteki İşçi Partisi cephesinde de ikinci bir referandumun düzenlenmesi gerektiğine dair çağrılar güç kazanıyor.

  • The Guardian gazetesinin haberine göre 10 İşçi Partisi milletvekili, parti lideri Jeremy Corbyn'in ikinci bir referandum çağrısında bulunmaması durumunda partiden istifa edeceklerini söyledi.
  • Habere göre gazeteye konuşan bazı gölge bakanlar, Corbyn'in May'e Brexit anlaşmasının referanduma götürülmesi için baskı kurmaması takdirinde istifa etmeye hazırlandıklarını belirtti.

Corbyn, partisi içindeki Brexit'e dair farklı görüşlere yönelik tavır almaya çalışırken bir yandan da son dönemde May ile nasıl bir Brexit istediklerine dair görüşmeler yürütüyor. İşçi Partisi'nin öncelikli taleplerinden biri gümrük birliği içinde kalmak.

Yüzde 43 kal, yüzde 35 ayrıl

İngiltere'nin AB'den ayrılması için öngörülen 29 Mart tarihi yaklaşırken Brexit'in nasıl gerçekleşeceğine dair belirsizlikler halen masada duruyor. Bugün parlamentoda Brexit süreci ile ilgili bir oylama daha gerçekleşecek.

May'in lideri olduğu Muhafazakar Parti'de de görüş ayrılıklarının derinleştiği, kimi milletvekillerinin bugünkü oylamada May'e destek vermeyeceği söylentiler arasında.

Araştırma şirketi Kantar'ın en son yaptığı kamuoyu yoklamasına göre bugün ikinci bir Brexit referandumunun olması takdirinde yüzde 43'ün AB içinde kalma, yüzde 35'in ayrılma ve yüzde 22'nin kararsız kalacağı sonucu ortaya çıkmıştı.

Backstop belirsizliği

Geçen ay yapılan oylamada, İngiliz milletvekilleri May hükümetinin AB'yle yaptığı anlaşmayı ezici bir çoğunlukla reddetmişti.

Milletvekilleri başka bir oylamada ise hükümete "backstop" düzenlemesine alternatif bulması çağrısı yapan bir değişikliği kabul etmişti.

Kuzey İrlanda ve AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır
Kuzey İrlanda ve AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır

"Backstop" Brexit'in ardından, "her ne olursa olsun" Kuzey İrlanda ve AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki bir sınırın olmamasını garanti altına almayı öngören bir "sigorta poliçesi."

Çok sayıda kişi, fiziki bir sınırın Kuzey İrlanda barış sürecini tehdit edebileceğinden korkuyor. Ancak Kuzey İrlanda'nın muhafazakar Demokratik Birlik Partisi ve Brexit yanlıları, "backstop" düzenlemesinin, İngiltere'nin toprak bütünlüğünü tehdit edebileceğine ve AB ile Londra arasında bir ticaret anlaşması yapılamaması durumunda, İngiltere'yi süresiz AB kurallarına makum edeceğine inanıyor.