Diriliş Ertuğrul rekor kırdı

Engin Altan Düzyatan'ın bu Diriliş Ertuğrul dizisinde son sezonu.
Engin Altan Düzyatan'ın bu Diriliş Ertuğrul dizisinde son sezonu.

TRT'nin başarılı yapımlarından olan Diriliş Ertuğrul dizisi izlenme oranlarıyla rekor kırmaya devam ediyor. Dizinin başarısı ülkemizin sınırlarını aştı. Diriliş ve yurt dışında talep gören diğer Türk dizileri sayesinde Körfez ile yapılan e-ihracat rakamları artış gösterdi.

Başrollerinde Engin Altan Düzyatan'ın oynadığı, Hülya Korel, Didem Balçin, Hande Soral, Öykü Çelik, Nurettin Sönmez gibi oyuncuların bulunduğu zengin bir kadroya sahip olan Diriliş Ertuğrul yayınlandığı günden bu yana izlenme oranlarını gittikçe arttırıyor. Dizi ülkenin ticaretini de katkı sağlıyor.

İhracat arttı

Dizi 1 milyarı aşkın izlenme sayesinde Körfez ile yapılan e-ihracat rakamları artış gösterdi.

Girişimci Eyüp Kerem'in ortakları, Selamet Arslan ve Ahmet Arslan ile beraber kurduğu Bazarea, Türkiye'den Arap coğrafyasında bulunan 200 milyon e-ticaret kullanıcısının, Diriliş Ertuğrul'un şapkası, tespihi, yüzükleri ve aksesuarları ile baklava, lokum ve Türk kahvesi talebini karşılamakta zorlanıyor. Bazarea Kurucu Ortağı Eyüp Kerem, İrlanda'da eğitim aldığı sırada toplumun tüm kesimlerinin e-ticarete adapte olduğunu görmesinin ardından Türkiye'den Körfez'e Türk markalarını ulaştırma konusuna, mikro-ihracata odaklandığını söyledi.

Diriliş Ertuğrul dizisi güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor.
Diriliş Ertuğrul dizisi güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor.

Talep yüksek

  • "Bazarea Türk markalı ürünleri, yurt dışına mikro ihracat kapsamında sunan bir platform. İnsanlar yurt dışından rahatlıkla girip çok kısa sürede alışverişlerini yapıp, 3-5 gün içinde ürünlerini kapılarına teslim alabilecekleri bir e-ticaret platformu. Platformu kuralı henüz 2 ay oldu. Beklediğimizin 3 katı bir taleple karşılaştık. E-ihracat alanında Türkiye'de büyük bir boşluğun olduğunu biliyorduk ve onun için buna odaklandık ama iki aylık bir sürede beklentimizin 3 katı bir talebi de beklemiyorduk. Geldiğimiz noktada operasyonlarımızı güçlendirerek ve kategorilerimizi genişleterek dünyaya Türk markalarını ihraç etmeye devam edeceğiz'' dedi.
Engin Altan Düzyatan diziyle olduğu kadar reklam filmleriyle de dikkat çekiyor.
Engin Altan Düzyatan diziyle olduğu kadar reklam filmleriyle de dikkat çekiyor.

Özellikle Diriliş'e yoğun talep

  • Türk ürünlerine en fazla talebin Suudi Arabistan'dan geldiğini aktaran Eyüp Kerem, 32 milyon nüfusa sahip ülkede 10 milyon civarında e-ticaret kullanıcısının bulunduğunu söyledi. Kerem: "Suudi Arabistan'da Türk ürünlerine müthiş bir ilgi var. Bizim platformumuzda en çok baklava, lokum ilgi görüyor. Özellikle TRT'nin yaptığı dizilerimizin Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdülhamit'in lisanslı ürünlerini de satıyoruz web sitemizde ve mobil uygulamamızda. Buna da çok yoğun bir talep var." dedi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >