Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığı'ndan Trablus'taki saldırıya kınama

Saldırıya uğrayan Trablus’un güneyinde yer alan Kara Harp Okulu
Saldırıya uğrayan Trablus’un güneyinde yer alan Kara Harp Okulu

Sözde Libya Ulusal Ordusu'nun yaptığı saldırı çok sayıda öğrenci hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden oldu. Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığı, Libya'da Kara Harp Okuluna yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; "Sözde Libya Ulusal Ordusu’na ait hava unsurları tarafından 4 Ocak 2020 tarihinde akşam saatlerinde Trablus’un güneyinde yer alan Kara Harp Okuluna yapılan ve çok sayıda askeri öğrencinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırıda hayatlarını kaybeden Libyalı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Saldırıların durdurulması için gerekli adımların atılması elzemdir

Hafter’in sözde Libya Ulusal Ordusu’nun saldırılarının durdurulması ve Libya’da ateşkes sağlanması, Hafter’e sağlanan dış desteğin sonlandırılması için uluslararası camianın bir an evvel gerekli adımları atması elzemdir. Türkiye, meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle dayanışma içinde bu yöndeki çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir" denildi.

MSB'den Trablus'taki saldırıya kınama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada "Hafter güçlerinin hukuksuz emellerini gerçekleştirmek uğruna Trablus'taki Kara Harp Okulu'na yaptıkları saldırıyı şiddetle kınıyoruz'' denildi.

Ne olmuştu?

  • Libya'nın başkenti Trablus'ta Hafter'e destek veren yabancı savaş uçakları tarafından bir askeri okula düzenlenen hava saldırısında 30 kişi hayatını kaybetti, 33 kişi yaralandı.
  • Libya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Hafter güçlerine destek veren yabancı savaş uçaklarının, başkent Trablus'un güneyindeki El-Hadaba bölgesinde bir askeri okula düzenlediği hava saldırısında 30 kişinin hayatını kaybettiği, 33 kişinin yaralandığı bildirildi. Yerel kaynaklar, hayatını kaybedenlerin çoğunun okulda eğitim gören öğrenciler olduğunu aktardı. Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu, askeri okula düzenlenen ve onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı kınadı. Saldırının ardından Trablus'ta sokağa çıkan halk, Şehitler Meydanında toplanarak Hafter'e destek veren ülkelere tepki gösterdi. Çok sayıda kişi slogan atarak Hafter'in bir savaş suçlusu olduğunu vurguladı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >