Disney CEO'su açıkladı: 'Twitter'ı satın alacaktık, vazgeçtik!'

Disney-Twitter.

● Son dönemde LucasFilm, Marvel Stüdyoları ve 20th Century Fox'u satın alarak iyice güçlenen Disney'in oldukça büyük bir satın alma hamlesini son anda iptal ettiği ortaya çıktı.

● Disney CEO'su Bob Iger'ın açıklamasına göre Disney, Twitter'ı satın almaktan son anda vazgeçti.

● Çok sayıda büyük problemle uğraşmak istemediklerini ifade eden Bob Iger, 'bu tarz platformlar iyi şeyler ortaya çıkarabildiği gibi kötü şeyler de doğurabiliyor' dedi.

Disney dendiğinde birçok insanın aklına 'çizgi filmler yapan bir şirket' gelmesi çok doğal. Birçoğumuzun çocukluğu Disney imzalı yapımları izleyip eğlenmekle geçerken Disney, bugünlerde oldukça farklı konularda özel yatırımlarda bulunuyor. LucasFilm, Marvel Stüdyoları ve 20th Century Fox'u satın alan ve Netflix, Amazon Prime gibi dev rakipleri 'güçlü arşiviyle' korkutmayı başaran Disney, bu satın alımlar için milyarlarca doları da gözden çıkarmıştı.

Disney, yeni satın almalarla büyümeye devam ediyor.
Disney, yeni satın almalarla büyümeye devam ediyor.

Yalnızca Marvel için 4 milyar dolar harcayan Disney, 'bu değirmenin suyu nereden geliyor?' sorularını da beraberinde getirmiş ve Disney'in büyüme hızı ile hamleleri birçok yatırımcıda heyecan uyandırmayı başarmıştı. Özellikle Marvel hamlesiyle çok sayıda rakibinin elini kolunu bağlayan ve hem dijital yayınlar hem de sinema salonlarındaki güç konusunda tatmin edici olmayı başaran Disney'in oldukça büyük bir satın almadan da son dakikada vazgeçtiği ortaya çıktı.

Disney'in Marvel'ı satın alması Netflix yöneticilerinin canını bir hayli sıkmıştı.
Disney'in Marvel'ı satın alması Netflix yöneticilerinin canını bir hayli sıkmıştı.

'Acaba nasıl olurdu?'

Disney'in Twitter'ı satın alma arzusu içinde olduğu uzun bir süre boyunca konuşulmuştu. Geçtiğimiz yıllarda Twitter hisseleri ciddi bir düşüş trendine girmişken Disney'in bu platformu satın alma istediği söylentileri gündeme gelmiş, şirketin ödeyeceği tutara kadar çok sayıda dedikodu sık biçimde konuşulur olmuştu. Bu iddialar gündemi yoğun bir şekilde meşgul ederken sonuca bağlanamamış yalnızca söylenti olarak kalmıştı. Aradan geçen birkaç yılın sonrasında Twitter-Disney iddiaları yeniden gündeme geldi. Disney CEO'su Bob Iger'ın The New York Times'a yaptığı açıklamayla belirginleşen gerçeklik, 'Acaba nasıl olurdu?' sorularını da beraberinde getirdi.

Disney CEO'su Bob Iger.
Disney CEO'su Bob Iger.

Disney CEO'su Bob Iger, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

  • “Sorumluluğunu devralmak istemeyeceğimiz kadar büyük problemler vardı. Teknolojinin topluma etkisini ve Disney markasının durumunu değerlendiriyorduk. Fakat Twitter’daki çirkinlik bizim tahminlerimizin çok daha üstündeydi. Twitter ana sayfamdaki içeriklere bakmaktan keyif alıyorum çünkü 15, 20 farklı alanı takip edebiliyorum. Fakat bildirimleri açtığınız anda pişman oluyorsunuz. ‘Neden bunu yapıyorum? Buna katlanmaya değer mi?’ diye düşünüyorsunuz. Bu tarz platformlar dünyada pek çok iyi şeye vesile olabileceği gibi, kötü şeyleri de ortaya çıkartabilir. Biz böyle bir sorumluluğu devralmamayı tercih ettik.”

İşin özü, uzun araştırmalar sonucu Twitter'ı almanın doğru bir karar olmadığına hükmeden Disney'in kararının doğruluğunu zaman gösterecek...