Diyanet'ten bayram namazı açıklaması: Camilerde kılınmayacak

Arşiv
Arşiv

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "COVID-19 salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacaktır. Her ilin bayram namazı saatinde minarelerden tekbirler getirmek suretiyle bayram coşkusunun yaşanması sağlanacaktır" denildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, COVID-19 salgını sebebiyle camilerde bayram namazı kılınamayacağını ancak her ilin bayram namazı saatinde minarelerden tekbirler getirileceğini açıkladı.

Camilerden tekbir sesleri yükselecek

Bu yıl camilerde bayram namazının kılınmayacağı bir kez daha hatırlatıldı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ramazan Bayramının ilk gününde her ilin kendi bayram namazı saatinde minarelerden bayram günlerinin şiârından olan tekbirleri getirerek bayram coşkusunun yaşanacağı ifade edildi.

Tekbirlere evlerden eşlik edin

Açıklama şöyle tamamlandı: “Halkımızın da tıpkı önceki bayramlarda olduğu gibi gerekli temizliğini ve diğer hazırlıklarını yapması, giyim kuşamına özen göstermesi ve güneşin yükseldiği o bayram namazı vaktini heyecanla, dualarla, zikirlerle beklemesi uygun olacaktır. Böylece bayram namazını cemaatle kılamamanın hüznünü, bayram namazı vaktine sağ salim ulaşmış olmanın sevinci ve şükrü ile Allah’ın huzuruna durarak giderebilecektir. Minarelerden okunan tekbirlere eşlik ederek o günün bayram günü olduğunu ailesiyle birlikte idrak edecektir. Yukarıda açıklandığı gibi dileyen kardeşlerimiz bayram namazı niyetiyle, dileyenler de duha/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle namaz kılabileceklerdir.”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >