Diyarbakır’da onlarca koyun telef oldu: Nedeni bilinmiyor

Nusret Karakaş, hayvanlarının buğday fabrikası yakınında otladıktan sonra telef olduğunu belirtti.
Nusret Karakaş, hayvanlarının buğday fabrikası yakınında otladıktan sonra telef olduğunu belirtti.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesine bağlı Oyalı köyünde Nusret Karakaş’a ait koyunlar birer birer telef oluyor. 37’den fazla koyunu telef olan Nusret Karakaş, hayvanlarının buğday fabrikası yakınında otladıktan sonra telef olduğunu belirtti.

Edinilen bilgiye göre Diyarbakır’ın Eğil ilçesine bağlı Oyalı köyünde en son yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan bir fabrikanın yakınında otlatılmaya götürülen hayvanlar birer birer telef oluyor. Dünden beri 60’dan fazla koyunu telef olan ve yaklaşık 200 koyunu bulunan Nusret Karakaş, hayvanların buğday fabrikası yakınında otladıktan sonra bu hale geldiğini belirterek şunları söyledi:

  • “Kardeşim hayvanları otlatmaya götürdü. Orada buğday fabrikası var. Orada tohum falan yapıyorlar. Hayvanlarda orada otlamış. 37 tane hayvanı toprağa gömdük. Hastalarla birlikte 60 tane oldu. Yetkililer de geldi. Gerekli incelemeleri yaptı. Veteriner arkadaş da geldi aşı yapıyor. Bir çoğu ölmek üzere. Fabrika sahibi ne gerekiyorsa yapacağım dedi. Zehirlenme olup olmadığı ile ilgili Elazığ’dan gelecek numuneleri bekliyoruz

Şarbonla ilgili klinik belirtiler yok

Eğil Veteriner Kliniğinden Veteriner Hekim Metin Durmaz, koyun sahibinin verdiği bilgi doğrultusunda akut bir zehirlenme olduğu kanaatine vardıklarını ama net bir şey söylemelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, “Elazığ’a gönderilen numunelerin patoloji sonucunu bekleyip ona göre bir karar verebiliriz. Şarbonla ilgili klinik belirtiler bulunmamaktadır” diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >