Doğu kara teslim: Adıyaman'da 36 köy ve 57 mezraya ulaşılamıyor

Adıyaman'da ulaşım sağlanamayan köyler için yol açma çalışmaları devam ediyor.
Adıyaman'da ulaşım sağlanamayan köyler için yol açma çalışmaları devam ediyor.

Doğu'da aralıksız devam eden kar yağışı köy yollarını kapattı. Adıyaman'da kar yağışı nedeniyle bazı köy ve bağlı mezralara ulaşım sağlanamazken Elazığ'da da 62 köy yolu kapandı.

Kar yağışının etkili olduğu Adıyaman merkeze bağlı 13 köy ve 13 mezra, Çelikhan ilçesine bağlı 14 köy ve 22 mezra, Kahta ilçesinde 1 mezra, Sincik ilçesinde 9 köy ve 21 mezra olmak üzere toplam 36 köy ve 57 mezraya ulaşım sağlanamıyor. Kar kalınlığının yer yer 30 santime kadar çıktığı yolların açılma çalışması için İl Özel idare ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Elazığ'da kar 62 köy yolunu kapattı

Elazığ'ın yüksek rakımlı bölgelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 62 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar ve tipi nedeniyle Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Baba Kayak Merkezine çıkamayan vatandaşlar, yol kenarında karın tadını çıkardı.

Elazığ'ın yüksek rakımlı bölgelerinde kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı ve tipi nedeniyle ilçelerden Sivrice'de 20, Karakoçan'da 10, Maden'de 2, Kovancılar ile Palu'da ise 15 'er olmak üzere toplam 62 köy yolu ulaşıma kapandı. Sivrice ilçesinde bulunan kar kalınlığının 50 santime yaklaştığı Hazar Baba Kayak Merkezi'nin bulunduğu bölgede tipinin etkili olması nedeniyle, vatandaşlar bölgeye gidemeyerek geri dönmek zorunda kaldı. Geri dönen vatandaşlar yolda kardan adam yapıp, kar topu oynayarak karın keyfini çıkarmaya çalıştı.

Öte yandan, daha önceden valilik koordinesinde İl Özel İdare Genel Sekreterliğine bağlı karla mücadele ekiplerinin tipinin geçmesiyle birlikte köy yollarını açma çalışmasına başladı.

Elazığ'da ulaşım sağlanamayan köyler için yol açma çalışmaları devam ediyor.
Elazığ'da ulaşım sağlanamayan köyler için yol açma çalışmaları devam ediyor.

Karın tadını çıkardılar

Hazar Baba Kayak Merkezine çıkmaya çalıştıklarını fakat yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı çıkamadıklarını belirten Gökhan Balık, "Şimdi de iniş yapıyoruz. Merkezde kar yoktu bizde fırsat bularak burayı çıkmayı tercih ettik ama çıkamadık. Buranın doğal manzarası dahi çok iyi geldi. Hazar Baba'ya çıkamadık ama dağlardaki bütün karları görmüş olduk"dedi.

Elazığ'da kar bu kış hiç yağmadığından dolayı Hazar Baba Kayak Tesislerine geldiklerini dile getiren Nurullah Güvercin ise,"Kaymayı istedik ama tipiden dolayı yukarı çıkamadık, görevliler de bugün kapalı olduklarını söyledi" diye konuştu.

Balıkesir'den gelen Mustafa Şahin de, "Kayak Merkezine geldik ama yoğun tipi nedeniyle kayak merkezine çıkamadık. Yarım metre kadar yolda kar var. Biz de eşimle beraber yolda eğlenmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >