Dolar haftanın ilk işlem gününe rekorla başladı

Arşiv
Arşiv

Geçen hafta Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) 200 baz puanlık faiz indirimiyle 9.27'den 9.66 TL'ye kadar yükselen dolar/TL, gece Asya piyasalarının açılmasıyla 9.84 TL seviyesini aşarak rekor kırdı.

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta içi 200 baz puan faiz indirimi kararının ardından yükselişe geçen dolar, yeni haftaya da yükselişle başladı. Erken saatlerde Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte yeni tarihi seviyesini gören dolar / TL 9.84'ü de aştı.

Dolar neden yükseliyor?

Merkez Bankası, Eylül'de PPK politika faizini 100 baz puan indirmiş ve yüzde 18'e çekmişti. 21 Ekim’de ise bu ayın faiz kararı açıklandı ve politika faizi yüzde 18'den yüzde 16'ya indirildi. Böylelikle faizlerde 200 baz puan indirim yapılmış oldu.

  • Dolar TL kurunda yaşanmış olan yükselişte yurt içi gelişmelerin yanında doların küresel olarak güçlenmesi de oldukça etkili oldu. Aynı zamanda enerji fiyatlarındaki artış ve enflasyon baskısıyla kur zirve tazeledi.

Geçtiğimiz günlerde 9.20 TL kuruş seviyesine yükselen dolar TL kuru hafta içinde önce 9.30 sınırını aşmıştı. Merkez Bankası faiz kararı sonrası geçtiğimiz gün 9 lira 40 kuruş seviyesini aşarak tarihi rekor kırmış olan dolar geçtiğimiz hafta da saatlerinde 9 lira 50 kuruş sınırını aştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >