Dolar ve altın tarihi rekorunu tazeledi

Arşiv
Arşiv

Merkez Bankası dün piyasa beklentisi doğrultusunda faizi 100 baz puan indirerek yüzde 15'ten yüzde 14'e çekti. Böylece son 4 ayda toplamda 500 baz puanlık faiz indirimi yapılmış oldu. Seri faiz indirimleri sonrası dolarda artış devam ediyor. Haftanın son gününe de yükselişle başlayan dolar 16,20 lirayla, altının gram fiyatı ise 937 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Euro da rekor kırarak 18,18 TL seviyesini gördü.

Merkez Bankası seri faiz indirimlerine devam ederken dövizdeki yükseliş de sürüyor. Kur neredeyse her gün yeni bir rekor kırıyor. Yeni güne de yükselişle başlayan dolar 16,20 lirayla, altının gram fiyatı ise 937 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Bugüne 18.09 TL seviyesinden başlayan euro ise rekor zirvesini yenileyerek 18.18 TL'yi aştı.

Bugün TCMB'nin kurdaki sert yükselişlere bir kez daha müdahale edip etmeyeceği izlenecek.

Merkez Bankası'nın faiz kararı

Merkez Bankası, dün politika faizini yüzde 15'ten 100 baz puan indirerek yüzde 14'e çekti.

PPK metninde yapılan indirimlerin yarattığı etkilerin izleneceği belirtildi. Metinde "Alınmış olan kararların birikimli etkileri 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir" denildi.

Öte yandan bir önceki metinde yer alan "Faiz indirimleri için kalan sınırlı alanı bir sonraki faiz kararında değerlendireceğiz" mesajını bu metinde "Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilerek, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar vermiştir" şeklinde yer aldı. Sınırlı alanın kullanıldığı ve faiz indirimlerine ara verildiği mesajı verildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >