DSÖ'den endişelendiren açıklama: Virüs asla yok olmayabilir

Arşiv
Arşiv

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) acil durumlar direktörü Michael Ryan, Cenevre'de video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, "Koronavirüs toplumlarımızda sık görülen bir diğer virüs olabilir ve asla yok olmayabilir" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün hiçbir zaman yok olmayabileceği uyarısında bulundu. DSÖ'nün acil durumlar direktörü Michael Ryan, Cenevre'de video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, "Bu virüs toplumlarımızda sık görülen bir diğer virüs olabilir ve asla yok olmayabilir" dedi.

Ryan, "HIV de yok olmadı ancak bu virüsle birlikte yaşamı öğrendik" dedi.

"Bağışıklık kazanmak yıllar alabilir"

Michael Ryan, koronavirüs aşısı bulunmadan toplumun virüsün tehlikeli olmasının önüne geçecek kadar bağışıklık kazanmasının da yıllar alabileceğini söyledi. Ryan ayrıca kinayeli bir şekilde ülkelerin ekonomik faaliyetleri yeniden başlatmasıyla ilgili "büyülü düşünce" ifadelerini kullandı. DSÖ yetkilisi hayatın normale dönmesinin "çok ama çok uzun süreceğini" vurguladı.

Daha önce WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus da ekonomik faaliyetleri erken başlatmanın yeni bir enfeksiyon dalgasını tetikleyebileceği uyarısında bulunmuştu.

Dünyada son durum

  • Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi'nin son verilerine göre dünyada koronavirüs vakalarının sayısı 4 milyon 330 bini aştı. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu da 294 binden fazla kişi hayatını kaybetti.