DSÖ'den itiraf gibi değişiklik: Salgını Çinlilerden öğrenmediklerini kabul ettiler

Arşiv
Arşiv

Çin'de ortaya çıkan ve 500 binden fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgınıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kendisiyle çelişen bir değişikliğe imza attı. Dünya Sağlık Örgütü resmi internet sitesinde yayınladığı COVID-19 ile ilgili takvime yaptığı küçük bir değişiklikle Çin'in koronavirüs salgınını ilk zamanlarda bildirmediğini kabul etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsle ilgili takvimde yaptığı küçük bir değişiklikle Çin'in ilk koronavirüs vakalarını zamanında bildirmediğini kabul etti. Takvimde yapılan değişiklikte, uluslararası sağlık örgütü yetkililerinin ilk bilgileri Amerika merkezli bir siteye gönderilen veriden öğrendikleri ortaya çıktı.

Çin salgının çıkışını DSÖ'ye hiç haber vermemiş

Örgüt daha önceden Çin'in salgını ilk andan itibaren kendileriyle dolayısıyla uluslararası kamuoyuyla paylaştığını savunuyordu. Fakat bu tutumdaki değişiklik kurumun resmi sitesindeki takvime yansıdı.

Washington Examiner'da yayınlanan habere göre Çin aslında salgının çıkışını kuruma hiç haber vermemiş ve uluslararası sağlık yetkilileri salgın hakkında ilk bilgileri Amerika merkezli bir siteye gönderilen bilgilerden öğrenmiş.

Zatürre vakası olarak raporlandı

Dünya Sağlık Örgütü'nün resmi internet sitesinde salgının başlangıcı ve yayılmasını gösteren takvimde ilk tarih olarak görülen 31 Aralık 2019'da daha önce "Vuhan Yerel Sağlık Komisyonu bir grup zatürre vakasını rapor etti. Daha sonra bunun yeni bir tip koronavirüs olduğu anlaşıldı" ifadeleri yer alıyordu.

Sitede yer alan son güncellemede ise "DSÖ'nün Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki ülke ofisi Vuhan Yerel Sağlık Komisyonu'nun web sitesinde yer alan virütik zatürre vakalarıyla ilgili basın açıklamasını tespit etti" dendi.

DSÖ kendisiyle çelişti

  • İlk ifadede virüsün ilk çıkışının Çinli yetkililer tarafından raporlandığı belirtilirken değişen açıklamada DSÖ yetkililerinin bir basın açıklamasını tespit ettiği vurgulanıyor. Bu aslında DSÖ'nün resmi olarak salgının çıkışında bilgilendirilmediği anlamına geliyor.