DSÖ'nün Koronavirüs için acil durum ilanı ne anlama geliyor?

Dünya Sağlık Örgütü
Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin'den yayılan koronavirüs için kamu sağlığı acil durumu ilan etti. Peki DSÖ'nün bu kararı ne anlama geliyor? DSÖ Türkiye Ofisi Program Yöneticisi Prof. Dr. Toker Ergüder, "DSÖ bu kararıyla özellikle ülkeler arasında daha fazla veri paylaşımını ve işbirliğini tavsiye ediyor. Özellikle az gelişmiş, yoksul ülkelerin sağlık sistemini güçlendirmek için diğer ülkelerden destek istiyor" dedi.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs salgını nedeniyle ölü sayısı 213'e yükseldi, vaka sayısı ise 9 bini aştı. Corona virüsü son olarak İtalya'ya sıçradı. Dünya Sağlık Örgütü, Çin'de ortaya çıkan yeni tip Corona virüs (2019-nCoV) salgınıyla ilgili, 'Uluslararası kamu sağlığı acil durumu' ilan etti. Peki DSÖ'nün bu kararı ne anlama geliyor? DSÖ Türkiye Ofisi Program Yöneticisi Prof. Dr. Toker Ergüder, merak edilenleri cevapladı...

"Az gelişmiş, yoksul ülkeler için destek isteniyor"

NTV'ye açıklamalarda bulunan Ergüder, "Dünya Sağlık Örgütü, bu kararıyla özellikle ülkeler arasında daha fazla veri paylaşımını ve işbirliğini tavsiye ediyor. Özellikle az gelişmiş, yoksul ülkelerin sağlık sistemini güçlendirmek için diğer ülkelerden destek istiyor.Dolayısıyla uluslararası seyahat ve ticaret yasağını önermiyor. Eğer bir ülke ticaret sınırlaması getirir ve bunu 24 saatten fazla uzatırsa Uluslararası Sağlık Tüzüğü'nün 44. maddesi gereğince bunu 48 saat içerisinde Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirmek ve bir açıklama yapmak durumundadırlar" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >