Düğünü bırakıp yangına koştular

Aslan ailesi Aydın'daki yangınlarla kahroldu
Aslan ailesi Aydın'daki yangınlarla kahroldu

Muğla'nın Yatağan ilçesinden Aydın'ın Çine ilçesine sıçrayan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Yangın sırasında düğünleri olan Aslan ailesi, alevlerin evlerine doğru geldiğini görünce düğünü bıraktı. Aile, yaklaşık 50 davetliyle birlikte yangına müdahaleye koştu. Düğün yemekleri ise yangına müdahale eden ekipler ve bölgedeki vatandaşlara dağıtıldı.

Muğla'nın Yatağan ilçesinden Aydın'ın Çine ilçesine sıçrayan orman yangınını kontrol altına çalışmaları devam ediyor.

Rüzgarın etkisiyle Akçaova Mahallesi'ne ulaşan ve dün öğle saatlerinde Gökbel Dağı'na sıçrayan yangına, gece boyunca karadan müdahale eden Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine, havanın aydınlanmasıyla helikopterler de destek veriyor.

Gönüllü vatandaşlar da gece boyunca yangının söndürülmesi için kazma ve küreklerle çalışmalara katıldı.

Bölgedeki 6 mahallenin belirli bölümlerinin tahliye edildiği yangını söndürme çalışmalarında 6 helikopter ve çok sayıda arazöz kullanılıyor.

Düğünü bırakıp yangına koştular

Yangın sırasında Akçaova Mahallesi’nin Sarıköy mevkisinde düğünleri olan Aslan ailesi, alevlerin evlerine doğru geldiğini gördü. Düğünü bırakan aile, yaklaşık 50 davetliyle birlikte yangına müdahaleye koştu. Düğün ertelenirken, düğün yemekleri ise o sırada yangına müdahale eden ekipler ve bölgedeki vatandaşlara dağıtıldı.

'Ne yapacağımızı şaşırdık'

Yangının çıktığı sıralarda düğün yemeğinde olan Soner Sarıman, ''Zamanında yetişmeseydik alevler eve de sıçrayacaktı. Yangın rüzgarın etkisiyle saat 16.00 gibi buraya kadar geldi. O sırada düğün yemeğimiz vardı dışarıdan gelen davetlilere yemek verecektik. Yangını görünce düğün yemeğini iptal ettik. Düğünü bıraktık yaklaşık 50 kişi hep birlikte yangına koştuk. Dün, burası felaketi yaşadı. O an ne yapacağımızı şaşırdık'' dedi.

'Yakanların elleri kırılsın'

Gözyaşlarına hakim olamayan ve o sırada yangına şahit olan Esma Aslan ise, "Yandık, kavrulduk, su boruları yandı, bahçelerimiz zarar gördü. Yakanların elleri kırılsın" diye konuştu.

'Dağın yandığına mı yanayım, yoksa düğününün kaldığına mı?'

Düğün sahibi Kadriye Aslan, "Tüm düğün masraflarım ziyan oldu. Düğün yemeğine gelen misafirler geri dönmek zorunda kaldı. Dağın yandığına mı yanayım yoksa düğünün kaldığına mı yanayım. Çok perişan olduk'' diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >