Dünya devinin CEO'suna polis baskını

Audi’nin CEO’su Rupert Stadler
Audi’nin CEO’su Rupert Stadler

Volkswagen'in (VW) egzoz skandalı soruşturması kapsamında şirketin bünyesinde yer alan Audi’nin CEO’su Rupert Stadler ve şirketin bir diğer yönetim kurulu üyesinin evlerine baskın düzenlendiği bildirildi.

Volkswagen'in (VW) egzoz skandalı soruşturması kapsamında kardeş şirket Audi’nin CEO’su Rupert Stadler ve şirketin bir diğer yönetim kurulu üyesinin evlerine Alman polisi tarafından baskın düzenlendi.

Şirket bir yazılım nedeniyle suçlanıyor

DW Türkçe’nin haberine göre; Münih Başsavcılığı tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Stadler ve iş arkadaşına “dolandırıcılık” ve “belgede sahtecilik” suçlamalarının yöneltildiği belirtildi. Şirket, dizel araçların emisyon değerlerini manipüle eden bir yazılımı Avrupa ve ABD pazarlarında piyasaya sürmekle suçlanıyor.

Audi’nin CEO’su Rupert Stadler
Audi’nin CEO’su Rupert Stadler

Şüpheli sayısı 20'ye yükseldi

  • Audi’yi de bünyesinde bulunduran Volkswagen grubu, henüz baskınla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmadı. Audi sözcüsü, sadece resmi makamlarla işbirliği içinde olduklarını açıkladı. Böylece Münih’te süren soruşturma kapsamında şüphelilerin sayısı yirmiye ulaşmış oldu. Söz konusu kişiler arasında iki eski yönetim kurulu üyesi de bulunuyor. Baskın, Audi’de yapılan dördüncü arama oldu. Daha önce Audi’nin Ingolstadt’taki merkezinde de arama yapılmıştı.

60 bin Audi geri çekilmişti

Geçen hafta Federal Motorlu Taşıt Dairesi, motor kontrolünde manipülasyon yapıldığı belirlenen 60 bin Audi A6 ve A7’nin resmen piyasadan geri çekilmesi kararını vermişti.

Üç yıldır devam eden skandallara bir yenisi eklendi

  • Volkswagen’in ABD’de milyarlarca dolar tazminat ödemesine yol açan egzoz skandalı 2015 yılında patlak vermiş ve Alman şirketini milyonlarca aracına tam egzoz arıtmasını sadece sabit test ünitesinde yapan yönlendirilmiş program yüklendiğini itiraf etmişti. Dizel motorunun normal sürüşte çok daha fazla zehirli gaz çıkardığının saptanmasından sonra Volkswagen, ağır bir krize sürüklenmişti.

Mayıs ayında ABD’de Volkswagen’in eski CEO’su Martin Winterkorn ile şirketin beş yöneticisi hakkında dava açılmıştı. Altı Volkswagen yetkilisi, ABD’nin emisyon düzenlemelerine tabi olmamak için “bilinçli ve kasıtlı bir şekilde sahtekarlık yapmakla” suçlanıyor.

Münih ve Braunschweig başsavcılıkları, iki buçuk yıldır Volkswagen ve Audi’den çok sayıda kişi hakkında soruşturma yürütüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >