Dünya Sağlık Örgütü uyarıyor: Bu hastalık 9, 6 milyon kişiyi öldürecek

Hastalık
Hastalık

Dünya Sağlık Örgütü'nden şoke eden açıklama! "9, 6 milyon insan bu yüzden yaşamının yitirecek."

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2018'de kanserden dolayı tahmini 9, 6 milyon kişinin hayatını kaybedeceği ve küresel kanser yüküne de 18, 1 milyon yeni vakanın ekleneceğini duyurdu. DSÖ’ye bağlı Uluslararası Dünya Kanser Araştırmaları Ajansı'nın (IARC) küresel kanser yüküne ilişkin yeni raporu açıklandı.

Açıklanan raporda, dünyadaki kanser vakalarına bu yıl tahmini 18, 1 milyon yenisinin ekleneceği ve 9, 6 milyon insanın da kanserden yaşamının yitireceği bilgisine yer verildi.

8 erkekten 1'i

Küresel çapta her 8 erkekten biri ve her 11 kadından birinin, bu yıl kanserden öleceği uyarısında bulunulan raporda; dünyada şu an son 5 yıllık dönemde kanser teşhisi konulan yaklaşık 43, 8 milyon kişinin yaşadığı belirtildi.

Dünyadaki kanser vakalarının yüzde 23, 4'ünün ve ölüm oranlarının yüzde 20, 3'nün Avrupa'da, en çok kanser ölümlerinin ise yüzde 60 ile Asya Kıtası'nda yaşandığı bilgisine yer verildi. Raporda, Avrupa Kıtası'nın nüfusunun, dünya nüfusunun yüzde 9'unu oluşturduğuna dikkat çekildi.

Küresel nüfusun yüzde 13, 3'ünü oluşturan Amerika Kıtası'nda ise kanser vakalarının yüzde 21, ölümlerinin de yüzde 14, 4 olduğu aktarıldı.