Dünyada bir ilk: Türkiye'de kargolar drone ile taşınacak

Arşiv
Arşiv

Türkiye'de kargo taşımacılığında insansız hava araçlarını kullanma çalışmaları sürüyor. Şehirler arası drone taşımacılığında ilk modellemenin İstanbul-Eskişehir-Ankara hattı için yapıldığını belirten Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek, çalışmanın dünyada bir ilk olacağını ve drone'ların kargo taşıma şartlarının kesin kurallara bağlanacağını söyledi.

Türkiye'de kargo taşımacılığında drone kullanımı için ön çalışmalar tamamlandı. Türkiye de drone teknolojilerinde öncü ülkeler arasında yer alıyor. Ancak hazırlıklar sadece sistem geliştirmekle sınırlı kalmadı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, şehirler arası drone taşımacılığı için 'hava koridoru güzergahı' belirledi.

"İlk uygulama İstanbul-Ankara-Eskişehir arasında"

Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek, çalışmanın detaylarını 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'nda anlattı. Modellemenin ilk olarak İstanbul-Eskişehir- Ankara hattı için yapıldığını belirten Yüksek, "İstanbul-Ankara veya İstanbul-Eskişehir arasında ana arterlerde hava koridorları tanımlamak suretiyle belki İHA ve drone yollarını ilk kırıntılarını ifade etmiş olacağız" dedi.

"Dünyada ilk olacak"

Dünyada ilk olduğu belirtilen çalışmayla drone'ların kargo taşıma şartları kesin kurallara bağlanacak. Hangi güzergahın izleneceği, drone'ların hangi irtifadan uçacağı ve iniş kalkış noktaları gibi birçok detay netleştirilecek.

Yüksek, modellemenin hazır olduğunu söyleyerek, "Bu modelleme de bunların takip sistemiyle olan modelleme belki de dünyada ilk olacak. Bizim burada hedeflediğimiz özellikle belli faaliyetlerde kargo taşımacılığı olsun, diğer alanlarda olsun bunun önünü açacak, operasyonu sağlıklı yürütecek mekanizmaları kurmak" dedi.

600 bin kişiye lisans verildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye'de drone'lara ilişkin detaylı bir çalışma da yürütüyor. Şimdiye kadar 50 binin üzerinde drone kayıt altına aldı. Lisans verilen pilot sayısı da 600 bin civarında.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >