Dünyada her 5 ölümden birinin nedeni hava kirliliği

Arşiv
Arşiv

Harvard Üniversitesi'nin yayımladığı bir araştırmaya göre, 2018 yılında gerçekleşen 5 ölümden biri fosil yakıtların meydana getirdiği hava kirliliği ile bağlantılı. Araştırmada 2018 yılında 8 milyondan fazla kişinin bu nedenle hayatını kaybettiği belirtildi.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, dünya genelinde gerçekleşen her 5 ölümden birinin fosil yakıtların yarattığı hava kirliliği nedeniyle gerçekleştiğini ortaya çıkardı. Konuyla ilgili yorum yapan akademisyen, "Bu kadar ciddi etkileri olan yakıtlara vicdanımız rahat bir şekilde güvenemeyiz" dedi.

Kalabalık şehirlerde ölüm oranı daha fazla

Huffington Post'ta yayımlanan araştırma, hava kirliliğinin insan sağlığına olan olumsuz etkisini vurgularken, en yüksek ölüm oranlarının kalabalık şehirlerde olduğunu gösterdi. Araştırmada bu bölgelerin çoğunlukta olduğu yerler olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Güneydoğu Asya işaret edildi.

"Fosil yakıtlara vicdanımız rahat bir şekilde güvenemeyiz"

Londra Üniversitesi Akademisi'nden ve araştırmanın yazarlarından Eloise Marais yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sağlıklı, uygulanabilir ve daha temiz alternatifler olduğunu bildiğimiz halde bu kadar ciddi etkileri olan fosil yakıtlara vicdanımız rahat bir şekilde güvenmeye devam edemeyiz."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >