Dünyanın beklediği koronavirüs aşı çalışması 'istenmeyen etki' sonucu durduruldu

(Arşiv)
(Arşiv)

İlaç devi AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından üçüncü faz klinik deneyleri yürütülen AZD1222 isimli COVID-19 aşısının çalışmalarına, 'deneklerden birinde ismi açıklanmayan bir hastalığa' rastlandığı için ara verildi.

İÇİNDEKİLER

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca ilaç firması iş birliği ile geliştirilen AZD1222 COVID-19 aşısı çalışmalarına istenmeyen bir etki oluşturması nedeniyle ara verildi.

Tüm dünya dört gözle koronavirüs aşısını bekliyor, bilim insanları çalışmaya devam ediyor 👨🔬 Aşı projeleri tamamlandıktan sonra ne olacağı ise büyük merak konusu 🤔 Süreci ve sonrasında olacakları Tubitak Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile konuştuk


Açıklama, üçüncü faz klinik deney çalışmaları yürütülen AZD1222'nin30 bin kişi üzerinde yürütülen çalışmalarından sonra geldi.

Meksika, Arjantin ve Avustralya gibi ülkeler de toplu deneyler ve sonrasında aşının verilmesi için AstraZeneca ile anlaşmalar yapmıştı.

Prof. Dr. Kara'dan açıklama

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da konuyla ilgili bilgilendirme yaptı. Kara, deney sırasında veya sonrasında konulan tanıların, aşıyla bir ilgisinin olup olmadığının anlaşılması için çalışıldığına ve deneyin bundan sonra devam ettiğine dikkati çekti.

Son durum nedir?

Şu an aşı çalışmasını durduranın Oxford mu yoksa AstraZeneca mı olduğunun belli olmadığı belirtiliyor.

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca'nın birlikte geliştirdiği aşı, etkili olma ihtimali yüksek çalışmalar arasında nitelendiriliyor ve yakından takip ediliyor.

Hayati tehlikesi yok

Stat News'un haberinde, hastalanan deneğin İngiltere'de olduğu ancak vücudunun verdiği ters tepkinin detaylarının bilinmediği belirtildi. Haberde, deneğin hayati tehlikesinin bulunmadığı, birkaç gün içerisinde iyileşmesinin beklendiği aktarıldı.

İlginizi çekebilir💉İngiliz ilaç devi koronavirüs aşısının üretimine başlayacak
İlginizi çekebilirKoronavirüs aşısının fiyatı belli oldu💉
Dünyada üzerine çalışılan COVID-19 aşılarından 26 tanesi insanlar üzerinde deneniyor. Oxford Üniversitesi'nin 'ChAdOx1 nCoV-19' isimli aşısından ise 'iyi haberler' geliyor.