20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Dünyanın en yaşlı erkeği Chitetsu Watanabe hayatını kaybetti🧓

Dünyanın en yaşlı erkeği Chitetsu Watanabe
Dünyanın en yaşlı erkeği Chitetsu Watanabe

Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yaşlı erkeği kabul edilen 112 yaşındaki Chitetsu Watanabe hayatını kaybetti. Watanabe'ye uzun yaşamanın sırrı sorulduğunda "Öfkelenmeyin ve gülümsemeye devam edin." demişti.

Japonya'nın Niigata bölgesinde yaşayan ve kaldığı huzurevinde 12 Şubat'ta Guinness yetkilisince kendisine sertifika verilen, 5 Mart 1907 doğumlu Chitetsu Watanabe, 113 yaşına sayılı günler kala hayatını kaybetti.

Japonya'nın Mainichi gazetesi, aile kaynaklarına dayandırdığı haberde, Watanabe'nin son zamanlarda yemek yiyemediğini ve ölümünden birkaç gün önce ateşlendiğini ve nefes darlığı çektiğini aktardı.

Haberde, 5 çocuklu Watanabe'nin 12 torun, 16 torun çocuğu ve 1 torun torunu sahibi olduğu kaydedildi.

Uzun yaşamanın sırrı

Uzun yaşamanın sırrının ne olduğu sorusuna Watanabe, Öfkelenmeyin ve gülümsemeye devam edin" yanıtını vermişti.

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Watanabe, 20 yaşında gittiği Tayvan'da 18 sene yaşamış, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından da Niigata'ya geri dönmüştü.

Japonya'nın Hokkaido bölgesinden Masazo Nonaka'nun Ocak 2019'da 113 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından Watanabe'nin "dünyanın en yaşlı erkeği" unvanını aldığı bildirilmişti.

Dünyanın en yaşlı kişisi 117 yaşında

Guinness Dünya Rekorları Mart 2019'da 116 yaşındaki Japon kadın Kane Tanaka'ya, dünyanın en yaşlı kişisi unvanını vermişti. Geçen ay 117. yaşını kutlayan Tanaka'dan önce dünyanın en yaşlı kişisi, Temmuz 2018'de 117 yaşında hayatını kaybeden Japon kadın Chiyo Miyako olmuştu.

Guinness Dünya Rekorlarına göre, kayıtlara geçmiş dünyanın en uzun süre hayatta kalan kişisi, 1997'de 122 yaşında hayata gözlerini yuman Fransız kadın Jeanne Louise Calment.

İlginizi çekebilirGuinness Dünya Rekorları tarafından kabul edildi: Dünyanın en yaşlı erkeği Japonya'da 🧓
İlginizi çekebilirDünyanın en yaşlı erkeği 113 yaşında yaşamını yitirdi

İLGİLİ HABERLER