Elon Musk'ın yeni planı: Twitter'ın yarısını işten kovacak

Arşiv
Arşiv

Elon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter'ı resmen satın almış ve üst yöneticileri işten kovarak tek yönetici olmuştu. Musk'ın yeni planı Twitter çalışanlarının yarısını işten çıkarmak olacak. Bu planı Musk çok kısa bir sürede devreye sokacağı dünya basınında hızla yayılıyor.

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk'ın Cuma gününden (yarın) itibaren şirketteki işgücünü azaltmayı hedeflediği belirtildi. Kalan çalışanların göreve geri dönmeleri istenecek.

Bloomberg'in konuyla ilgili bilgisi olan kişilere dayandırdığı habere göre, 44 milyar dolarlık satın alımın ardından maliyetleri düşürmek amacıyla Elon Musk, Twitter'daki yaklaşık 3.700 kişiyi çıkarmayı planlıyor.

Son kurban o oldu

Satın aldıktan sonra sosyal ağdaki biyografisinde kendisini "Baş Twit" olarak atayan Musk'ın işten çıkarmalar sıralandıktan sonra, Twitter Baş Muhasebe Sorumlusu Robert Kaiden'ı, şirketten ayrılan son Musk C-suite yöneticilerden biri olarak işaretledi.

Musk ince hesaplar peşinde

Kimliklerinin belirtilmesini istemeyen tanıklar Bloomberg'e Musk ve bir danışman ekibinin, San Francisco merkezli Twitter'da işten çıkarmalar ve diğer politika değişiklikleri için bir dizi senaryoyu tarttığını söyledi.

Habere göre, Musk, şirketin çalışma politikasını "mevcut herhangi bir yerden tersine" çevirmeyi ve kalan çalışanların ofislere rapor vermelerini istemeyi planlıyor.

Tazminatlarını ödeyecek

İki kişi, dikkate alınan bir senaryoda, işten çıkarılan işçilere 60 günlük kıdem tazminatı verileceğini söyledi.

  • Musk daha önce 2021 sonunda yaklaşık 7.500 olan işgücünün yüzde 75'ini ortadan kaldıracağı söylendiğinde, yatırımcılarda endişe oluşturan spekülasyonu reddetmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >