Emmy Ödülleri'nin ilginç konukları: 'Apple, Netflix ve NASA!'

Emmy Ödülleri.

● Tarihin en prestijli etkinliklerinden biri olarak değerlendirilen Emmy, 71. töreniyle televizyon dünyasının karşısına çıkacak.

● Her yıl onlarca özel yapımın ödül almak için yarıştığı etkinlikte bu kez, şaşırtıcı ve oldukça güçlü 'platformlar' da yer alacak.

● Apple, Netflix ve NASA, 22 Eylül gecesi Emmy Ödülleri sahnesinde hazır olacak.

Tarihler 1946 yılını gösterdiğinde o dönemler çok da geniş olmayan televizyon dünyası için özel bir akademi kurulmasına karar verildi. The Academy of Television Arts & ScSciences (ATAS) isimli akademinin kurucusu Syd Cassyd, akademinin 1948 yılında televizyonda gösterimde olan programlar için birer ödül verilmesini kararlaştırması üzerine verilecek ödüle ikonoskop kamera için kullandıkları bir takma ad alan 'Ike' adının verilmesini önerdi. Akademi başkanı ve mühendis Harry Lubcke ise ödülün adının ortikon kamera için kullandıkları bir takma ad olan 'Immy' olmasını istedi. Mühendis Louis McManus’ın karısı Dorothy’den ilham alarak yarattığı, elinde elektron taşıyan kanatlı bir kadın şeklinde olan heykelcikten sonra da ödülün adının kulağa daha hoş gelen 'Emmy' olmasında karar kılındı.

Emmy Ödülleri, tarihin en prestijli ödülleri arasında değerlendiriliyor.
Emmy Ödülleri, tarihin en prestijli ödülleri arasında değerlendiriliyor.

İşte ilk töreni 25 Ocak 1949’da gerçekleştirilen ve bu yıl 71. kez verilecek olan Emmy Ödülleri, o günlerden beri televizyon izleyicilerinin ilgi odağı olma özelliğini sürdürüyor. Bu yıl Game of Thrones dizisinin oyuncularının sunacağı Emmy Ödülleri töreni, her sene olduğu gibi televizyon ve sinemanın önemli isimlerine ev sahipliği yapacak. Türkiye saatine göre 22 Eylül'ü 23 Eylül'e bağlayan gece düzenlenecek olan törenden önce bu akşam düzenlenen 'Özel Sanat Emmy Ödülleri'nde Netflix'in yanı sıra teknoloji ve bilim dünyasının iki önemli kuruluşu Apple ve NASA da yer aldı.

Emmy Ödülleri bu yıl, Game of Thrones oyuncuları tarafından sunulacak.
Emmy Ödülleri bu yıl, Game of Thrones oyuncuları tarafından sunulacak.

Netflix, National Geographic'i ikiye katladı!

"Özel Sanatlar" kategorisinde verilen Emmy Ödülleri'nde yayın servislerinin ödüllere layık görüleceği tahmin ediliyordu ve beklenen oldu. Netflix, törenden eli boş dönmeyecek kuruluşlardan biri. Bu dalda en yakın rakibi National Geographic'i ödül sayısında neredeyse ikiye katlayan Netflix, toplamda 15 ödül aldı.

Netflix.
Netflix.

İlk kez 7 Şubat 2018 tarihinde izleyicilerle buluşan Netflix Orijinal Dizisi Queer Eye, Emmy Ödülleri'nin yıldızlarından biri olacak. Netflix'e giden 15 ödülün 4'ünü kazanan yapım, başarısını bu ödüllerle taçlandıracak. Netflix yapımlarından "Love, Death and Robots" ve "Our Planet" ise bu seneki töreni boş geçmeyen diğer yapımlar oldu.

Apple, iPhone 11 tanıtımı sonrası Emmy Ödülleri'nden de ümitli.
Apple, iPhone 11 tanıtımı sonrası Emmy Ödülleri'nden de ümitli.

Geçtiğimiz günlerde iPhone 11 serisini tanıtan Apple da Emmy Ödülleri'nden boş dönmeyen kuruluşlar arasında yer alıyor. Apple, "Carpool Karaoke" isimli dizisiyle ödüle layık görülürken Google'ın sanal gerçeklik kısa filme "Age of Sail"e de ödül verildi. Birçok farklı kategoride ödüllerin verildiği Emmy Ödülleri törenlerinde bu yıl NASA da ödül kazandı. SpaceX'in geliştirdiği Crew Dragon aracının yayını "Seçkin İnteraktif Program" kategorisinde NASA'ya ödül getirdi.