Endonezya'daki felaketin acı bilançosu: Ölü sayısı 68'e çıktı

Askerler, yaralı bir kadını taşıyor.
Askerler, yaralı bir kadını taşıyor.

Endonezya'nın Sulawesi Adası’ndaki Güney Sulawesi eyaletinde şiddetli yağışların neden olduğu sel ve heyelanlarda ölenlerin sayısı 68'e yükseldi.

Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda şiddetli yağışların neden olduğu sel ve heyelanlarda ölenlerin sayısı 68'e yükseldi.

Ölü sayısı 68'e yükseldi

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Güney Sulawesi eyaletinde hafta başından bu yana şiddetli yağışlar nedeniyle 13 bölgede meydana gelen sel ve heyelanlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 59'dan 68'e çıktığını açıkladı.

3 bin 481 afetzede güvenli bölgeye tahliye edildi.
3 bin 481 afetzede güvenli bölgeye tahliye edildi.

Bölgedeki afette 47 kişinin yaralandığını ve şu ana kadar da 7 kişinin kayıp olduğu bilgisini edindiklerini paylaşan Nugroho, 6 bin 757 afetzedenin güvenli bölgeye tahliye edildiğini aktardı.

Tazminat ödenecek

Öte yandan, Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla, yaptığı açıklamada, hükümetin, bölgedeki afette yaşamını yitiren kurbanların ailelerine kişi başı 15 milyon rupiah (yaklaşık bin 65 dolar) tazminat ödeyeceğini belirtti.

Afette 47 kişi de yaralandı.
Afette 47 kişi de yaralandı.

Eyalet genelinde şiddetli yağışların Jeneponto, Maros, Gowa, Makassar, Soppeng, Wajo, Barru, Pangkep, Sidrap, Bantaeng, Takalar, Selayar ve Sinjai bölgelerini olumsuz etkilediği açıklanmıştı.

Tropikal iklimin yaşandığı Endonezya'da, aşırı yağışlar nedeniyle sık sık sel ve heyelanlar meydana geliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >