Enerji Bakanlığı'ndan elektrik faturaları için kritik zirve

Arşiv
Arşiv

Elektrik fiyatlarına yapılan zamma gelen tepkiler üzerine harekete geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bugün bir zirve yapacak. 21 dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren dağıtım şirketlerinin sahipleri ve üst düzey yöneticileri Enerji Bakanlığı ile bir araya gelecek. Şirketlerle ilk gündem maddesi elektrik fiyatlarına yönelik nasıl bir adım atılacağı olacak. Toplantıda elektrikteki maliyet hesabı, şirketlerin gelir ve borçları da değerlendirilecek.

Elektrik faturalarına indirim talebi bakanlığı harekete geçirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, dağıtım şirketlerinin sahipleri ve üst düzey yöneticileri ile bugün bir araya gelecek. Toplantıda ilk gündem maddesi elektrik fiyatlarına yönelik nasıl bir adım atılacağı olacak.

Alternatifler değerlendiriliyor

1 Ocak 2022’den itibaren meskenlerde getirilen kademeli tarife kamuoyunda tartışmaya neden oldu. 150 kilovatsaate kadar tüketim düşük kademe, üstü yüksek kademe olarak tanımlandı. 0.91 lira olan elektrik fiyatı 150 kilovatsaate kadar tüketimde yüzde 50 oranında artarak 1.37, bu sınırın üstü ise yüzde 127 artışla 2.06 liraya yükseltildi. Tepkilerden sonra 150 kw’lik sınır 210 kw’ye yükseltildi. Kademeli tarifenin uygulanmadığı sanayi grubunun elektrik tarifesine yüzde 126 zam, ticarethane tarifesine de yüzde 128 zam yapılmıştı. Ticarethane tarifesinde yer alan esnaf ise gelen faturalara tepki gösterdi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı ve Enerji Bakanlığı’nın bir çalışma başlattığı anlaşıldı. Enerji Bakanı Fatih Dönmez de “Çeşitli sosyal kesimlerden indirimli tarifeden yararlanmaya dönük talepler geliyor. Esnaflarımız, küçük işletmeler, yine birtakım sivil toplum kuruluşlarından gelen talepler var, hepsini değerlendiriyoruz” demişti. Yapılan çalışmalarda esnafa yeni tarife, 210 kw’lik sınırın yükseltilmesi, yüksek kademe zam oranının düşürülmesi gibi alternatifler değerlendiriliyor. Ayrıca cemevlerinin elektrik faturalarının da çalışmalarda ele alındığı belirtiliyor.

Hangi adımlar atılabilir?

Atılacak adımlar içinde kesin gözüyle bakılan, esnaf için getirilecek düzenleme. Ticarethane tarifesi yıl başında yüzde 128 oranında artırıldı. Konutlardaki kademeli Fatura gibi bir model esnaf için de söz konusu olabilecek ancak bunun tüketim üzerinden olup olmayacağı belli değil. Bu yılın başında konutlara kademeli tarife getirilirken, düşük tutulan 150 kw’lik sınır şubat başında 210 kw’ye çıkarıldı. Ancak bir ailenin ortalama tüketim tutarı 230 kw olarak kabul görüyor. 210 kw’lik sınırın yükseltilebileceği belirtiliyor. Bir başka alternatifin konutlarda ikinci kademeye getirilen yüzde 127’lik zam oranın düşürülmesi olduğu ifade ediliyor. Dağıtım bedelinin düşürülmesi de kulislerde konuşuluyor. Elektrikteki kayıp-kaçak, sayaç okuma, iletim sistemini kullanım ve dağıtım sistemini kullanım bedelleri dağıtım bedeli altında yer alıyor. Dağıtım bedeline de yıl başında yüzde 25 zam yapılmıştı. Bu kalemden de indirimin söz konusu olabileceği ifade ediliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >