Erdoğan ve Trump'ın görüşmesinde ele alınacak 7 dosya

Erdoğan ve Trump, en son 25 Eylül 2018 tarihindeyse BM Zirvesi için New York'ta görüştü.
Erdoğan ve Trump, en son 25 Eylül 2018 tarihindeyse BM Zirvesi için New York'ta görüştü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı'nın sona erişinin 100. yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek Paris Barış Forumu'na katılmak üzere Fransa'ya gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'da, ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme yapacak. Görüşmede Türkiye ve ABD arasında krize neden olan 7 kritik konunun konuşulması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile Brunson krizinin ardından başlayan normalleşme sürecindeki ilk yüz yüze görüşmesini Paris'te yapacak.

Erdoğan ve Trump'ın bu ay içindeki ikinci görüşmeyi ise Arjantin'deki G-20 Zirvesi'nde yapması planlanıyor.

Görüşmede ele alınacak 7 kritik konu:

Erdoğan, Trump'la görüşmesinde PKK liderlerine konulan para ödülü, Halkbank davası, Fethullah Gülen'in iadesi süreci, ABD'den gelen PYD/YPG'ye yönelik açıklamalar, Menbiç ve İdlib'teki son durum, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve İran'a yönelik yaptırımlar olmak üzere 8 kritik başlığı gündeme getirecek.

1. PKK'ların başına konan para ödülleri

                  PKK terör örgütü elebaşlarına ABD tarafından konulan ödül de baş başa görüşmede ele alınacak konular arasında yer alırken Erdoğan kararın geç ancak olumlu olduğu mesajını da verecek. Erdoğan, bu karar ile PYD’nin meşrulaştırmaya çalışılmasının düşünülmesi halinde tepkilerinin daha da artacağına dair bilgilendirme de yapacak.
1. PKK'ların başına konan para ödülleri PKK terör örgütü elebaşlarına ABD tarafından konulan ödül de baş başa görüşmede ele alınacak konular arasında yer alırken Erdoğan kararın geç ancak olumlu olduğu mesajını da verecek. Erdoğan, bu karar ile PYD’nin meşrulaştırmaya çalışılmasının düşünülmesi halinde tepkilerinin daha da artacağına dair bilgilendirme de yapacak.
2. Halkbank davası

                  Trump ile son telefon görüşmesinde de gündeme gelen Halkbank’ın tutuklu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla konusu de bir kez daha ele alınacak. Erdoğan’ın bazı bilgi ve belgeleri Trump’a sunabileceği de kaydedildi.
2. Halkbank davası Trump ile son telefon görüşmesinde de gündeme gelen Halkbank’ın tutuklu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla konusu de bir kez daha ele alınacak. Erdoğan’ın bazı bilgi ve belgeleri Trump’a sunabileceği de kaydedildi.
3. Fethullah Gülen'in iadesi süreci

                  FETÖ ile mücadele ve ABD yargısının bu ülkede başta FETÖ lideri Fetullah Gülen olmak üzere diğer FETÖ’cülere yönelik adım atmaması gündemin ilk başlığını oluşturacak.Erdoğan, bu konuda ABD’den artık adım atılmasını beklediğini, Türkiye’de Amerikan karşıtlığının son dönemde yükselmesinin ana nedeninin bu konu olduğunu ifade edecek.
3. Fethullah Gülen'in iadesi süreci FETÖ ile mücadele ve ABD yargısının bu ülkede başta FETÖ lideri Fetullah Gülen olmak üzere diğer FETÖ’cülere yönelik adım atmaması gündemin ilk başlığını oluşturacak.Erdoğan, bu konuda ABD’den artık adım atılmasını beklediğini, Türkiye’de Amerikan karşıtlığının son dönemde yükselmesinin ana nedeninin bu konu olduğunu ifade edecek.
4. ABD'den gelen PYD/YPG'ye yönelik açıklamalar

                  ABD’nin DAEŞ ile mücadele çerçevesinde PYD/YPG ile ortak sınır devriyesi yapması ve bu terör örgütüne ABD’nin açık desteğinden duyulan rahatsızlık güçlü bir şekilde Trump’a iletilecek. Erdoğan, Trump’tan ortak devriyeyi ve PYD’ye desteğini durdurmasını isteyecek.
4. ABD'den gelen PYD/YPG'ye yönelik açıklamalar ABD’nin DAEŞ ile mücadele çerçevesinde PYD/YPG ile ortak sınır devriyesi yapması ve bu terör örgütüne ABD’nin açık desteğinden duyulan rahatsızlık güçlü bir şekilde Trump’a iletilecek. Erdoğan, Trump’tan ortak devriyeyi ve PYD’ye desteğini durdurmasını isteyecek.
5. Menbiç ve İdlib'teki son durum

                  Gündemdeki bir diğer konu da Suriye’deki genel durum olacak. İstanbul’da gerçekleşen dörtlü Suriye Zirvesi’nde ele alınan konular, Menbiç’te uygulanacak ortak planın hala tam olarak hayata geçirilememesi ve Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon da masada ele alınacak konular olacak.
5. Menbiç ve İdlib'teki son durum Gündemdeki bir diğer konu da Suriye’deki genel durum olacak. İstanbul’da gerçekleşen dörtlü Suriye Zirvesi’nde ele alınan konular, Menbiç’te uygulanacak ortak planın hala tam olarak hayata geçirilememesi ve Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon da masada ele alınacak konular olacak.
6. Cemal Kaşıkçı cinayeti

                  Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti de ele alınacak. Erdoğan, bu cinayete ilişkin gereken adımı Türkiye’nin attığını ancak Suudi Arabistan’ın da atması gerektiği mesajını verecek.
6. Cemal Kaşıkçı cinayeti Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti de ele alınacak. Erdoğan, bu cinayete ilişkin gereken adımı Türkiye’nin attığını ancak Suudi Arabistan’ın da atması gerektiği mesajını verecek.
7. İran'a yönelik yaptırımlar

                  ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo da görüşmede ele alınacak konular arasında yer alırken, Erdoğan son olarak 6 ay sonra da olası bir yaptırımı “kesinlikle” İran’a uygulamayacaklarını söylemişti.
7. İran'a yönelik yaptırımlar ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo da görüşmede ele alınacak konular arasında yer alırken, Erdoğan son olarak 6 ay sonra da olası bir yaptırımı “kesinlikle” İran’a uygulamayacaklarını söylemişti.
Ayrıca:

Tüm bu ana gündemlerin dışında görüşmede F-35 uçaklarındaki son durum ile S-400’lerin alınması sürecinin de değerlendirilebileceği ifade ediliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >