Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Halkın kararıyla istifa etmeye hazırım

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan - Arşiv
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan - Arşiv

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yenilgisi sonrası Ermeni muhalefeti Başbakan Paşinyan'a istifa çağrısı yapıyordu. Ermenistan halkı ise sokağa inerek muhalefetin bu talebine destek veriyordu. Üzerindeki baskıya dayanamayan Paşinyan erken seçime gidilmesi gerektiğini söylerek, "Halkın kararıyla istifa etmeye hazırım" açıklamasını yaptı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yapılan ateşkes anlaşmasından sonra Ermenistan muhalefeti, yenilginin faturasını Başbakan Nikol Paşinyan’a kesmişti.

Dağlık Karabağ’da topraklarının kaybedildiğini savunan muhalefet, Paşinyan’ın istifasını talep ederek protestolarını sürdürüyor. Paşinyan’ın direnmesi üzerine sivil itaatsizlik ilan eden muhalefetin baskısına direnemeyen Paşinyan bugün yaptığı son açıklamada, 2021 yılında erken seçim yapılmasını talep etti.

"Üzerimde baskı kurmak için imkana sahiplerdi"

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Paşinyan, "Parlamento ve parlamento dışı tüm güçleri 2021 yılında erken parlamento seçimleri yapılmasına ilişkin istişarelere davet ediyorum" dedi. Açıklamasında muhalefetin üstünde baskı kurması için tüm imkanları kullandığından bahseden Paşinyan, "Muhalefet üzerimde halkın baskısını oluşturmak için medya, finans ve örgütsel tüm imkanlara sahipti" dedi.

"İstifa etmeye hazırım"

Muhalefetin istifa talebine karşı yine seçimleri işaret eden Paşinyan, "Ben de halkın kararı doğrultusunda Başbakanlık koltuğundan istifa etmeye hazırım. Ancak sadece halkın kararı doğrultusunda görevi bırakabilirim" ifadelerini kullanarak halkın güveninin tekrar tesis edilmesi durumunda, bu zor zamanlarda Ermenistan liderliğini sürdürmeye hazır olduğunu aktardı. Paşinyan, "Tüm bu sorunların tek yolu var: Olağanüstü parlamento seçimleri yapmak" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >