20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Esed, Suriye'de genel seçime gidiyor

Beşşar Esed
Beşşar Esed

Türkiye'nin düzenlediği Bahar Kalkanı Harekatı'yla ağır darbe yiyen Beşşar Esed, Suriye'de genel seçimin 13 Nisan'da düzenleneceğini duyurdu.

Suriye'nin resmi devlet haber ajansı olan Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), ülkede 13 Nisan'da genel seçim düzenleneceğini açıkladı.

Esed bugün, üçüncü meclis devresi için Halk Meclisi üyelerinin seçim tarihi 13 Nisan 2020 olarak belirlemek üzere 2020 yılının 76 sayılı kararnameyi yayınladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'de tespit edilen rejim hedeflerini başarılı şekilde imha etmeyi sürdürüyor. İdlib'deki operasyonlarda etkisiz hale getirilen rejim unsurlarına ilişkin yeni görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde, TSK'ye ait SİHA'larla Türkiye-Suriye sınırı bölgelerinde rejime ait tank, zırhlı personel taşıyıcı, tanksavar, mühimmat depoları ve araçlar ile rejim askerlerinin etkisiz hale getirildiği görülüyor.

Seçimleri BM tanımıyor

Suriye'de her dört yılda bir yapılan genel seçimler en son Nisan 2016'da yapılmıştı. Bu seçimlerde Esed'ın partisi Baas'a bağlı Ulusal İlerici Cephe tek siyasi oluşum olarak katıldı. Katılımın yüzde 57,5 olduğu seçimlerde Esed'ın partisi 250 sandalyenin 200'ünü kazanmıştı.

  • Savaş halindeki Suriye'de yapılan bu seçimler Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınmıyor.

TSK, Esed'e ağır darbe vurdu

Türkiye, özellikle İdlib'de Esad rejimine üst üste çok ağır darbeler vuruyor. TSK operasyonlara hız kesmeden devam ederken rejim gerek mühimmat gerek asker sayısı açısından büyük kayıplar veriyor. Milli Savunma Bakanlığı, son 24 saatte 327 rejim askerinin daha etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

İlginizi çekebilirAlman basınından Türkiye'ye övgü: 7 yıldır yapamadığımızı yaptılar
İlginizi çekebilirTürk F-16'sının sırrı: Radarını kapatıp rejimin iki uçağını da vurdu

İLGİLİ HABERLER