Evsizlere yardım eden Fransız 2 genç davalık oldu

Hippolyte ve Jennifer’ın adlı gençler, bankaların ortasında demir yüzünden evsizlerin betonlarda çimlerde uyuduğunu belirtiyor.
Hippolyte ve Jennifer’ın adlı gençler, bankaların ortasında demir yüzünden evsizlerin betonlarda çimlerde uyuduğunu belirtiyor.

Fransa’nın Lyon kentinde iki genç, evsizlerin uyumasına engel olduğu gerekçesiyle bir parktaki sokak banklarının üzerine monte edilen demir dayanakları sökmeleri sonucu mahkemelik oldu. İki genç banklardaki demir dayanakları söktükleri için 'kamu malına zarar verme ve hırsızlıkla' suçlandı.

Fransa’nın Lyon kentinde 2 Fransız genç bankların üzerindeki demirler nedeniyle evsizlerin beton ve çimen üzerinde uyuduklarını gördükten sonra “Bir şeyler yapmalıyız” diyerek, bir gece vakti ellerinde tornavidalarla bu değnekleri sökmeye başlıyor; ancak ihbar üzerine yakalanan iki gencin polis tarafından gözaltında ifadeleri alınıyor.

Gençlere çete suçlaması

Ardından konu yargıya intikal ediyor. Lyon Büyükşehir Belediyesi’nin ‘mağdur’, Hippolyte ve Jennifer’ın adlı gençlerin ‘suçlu’ olarak yargılandığı dava görülüyor. “İki kişilik organize çete olmakla suçlanıyoruz.” diyen Hippolyte, “Böyle bir şeyi yaptık çünkü evsizlerin uyumasının engellenmek istenmesi kabul edilemez bir şey.” diye tepkisini dile getiriyor.

Mahkemede davacı olarak anılan Lyon Metropol Belediyesi ise, evsizlere karşı demir değnek monte etmek gibi bir amaçların olmadığını belirtti.
Mahkemede davacı olarak anılan Lyon Metropol Belediyesi ise, evsizlere karşı demir değnek monte etmek gibi bir amaçların olmadığını belirtti.

Dava öncesinde, iki gencin avukatı, kamu yararına zorunlu iş ya da para cezası alabileceklerini söylüyor. Hippolyte ve Jennifer, yaptıklarının ‘hırsızlık’ olmadığına, aksine ‘sosyal bir probleme sembolik olarak işaret ettiklerine’ ikna ediyorlar hakimi. Bu nedenle mahkeme önünde ‘suçlu’ bulunmalarına rağmen hiçbir ceza almıyorlar. Hippolyte, “karardan memnunum” diyor.

"Hırsız olarak tanımlandığımız için şaşkınım"

Jennifer, “Evsizlere yardım ederken hırsız olarak tanımlandığımız için şaşkınım” diyor. Yaşadıklarının hala etkisinde olan genç kadın, kamera karşısına çıkmak istemediğini söylüyor.

“Binlerce evsiz ve binlerce boş ev var”

Diğer yandan Hippolyte, “Fransa, her ne kadar sosyal adalete önem veren bir devlet olsa da, bugün boş bir evin önünde soğukta yalın ayak üşüyen bir evsizi görmeniz mümkün.” diyor ve ekliyor; “Fransa’da binlerce evsiz ve binlerce boş ev var.” Amaçlarının evsizlere bank vermek yerine onlara ev bulmak olduğunu söyleyen Hippolyte, sembolik bir anlamda, “Onlara ev veremiyorsak ve hatta banklarda uyumalarına bile izin vermiyorsak toplum olarak rotamızı kaybettiğimizi göstermek istedik” diyor.

"Kamu malını aslında çalan kim? Bence, biz değiliz.”

“Kamu bütçelerini bu korkunç demirleri almak için kullanmaları alçakça” diyor Hippolyte. Genç Fransız şöyle devam ediyor:

  • “Bu neredeyse anti demokratik. Bizi ‘kamu malını çalmakla’ itham ettiler. Ama hiçbir vatandaşa bu demirleri satın almadan önce sormadılar. O yüzden soruyoruz; kamu malını aslında çalan kim? Bence, biz değiliz.” Sözlerini şöyle bitiriyor Hippolyte, “Yeter! Bu ‘korkunç kamu politikasını’ durduralım! Gelin yardımınıza ihtiyacı olanlara elinizi uzatın!”

Fransa’da 4 milyon insan kötü koşullarda ya da sabit barınakları olmadan yaşıyor

“Fransa, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyeleri arasında sosyal refah harcamalarına en çok bütçe ayıran ülkeler sıralamasında ilk sırada.

Abbe Pierre Derneği’nin verilerine göre, ülkedeki 4 milyon kişi kötü koşullarda ya da sabit bir barınağı olmadan yaşıyor.
Abbe Pierre Derneği’nin verilerine göre, ülkedeki 4 milyon kişi kötü koşullarda ya da sabit bir barınağı olmadan yaşıyor.

Fransa’da evsizler üzerine istatistik bilgileri çıkarmak ‘eşitlik’ ilkesi gereğince güncel olarak mümkün değil. Bu nedenle en son 2012’de evsizlere dair rakamlar açıklandı.

Buna göre Fransa’da 2012’de, ulusal istatistik kurumu Insee’nin araştırmasına göre, 143 bin evsiz vardı.

Fransa’da faaliyet gösteren Abbe Pierre Derneği’ne göre ise 2018’de bu sayı oldukça arttı.”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >