Facebook, Android'e rakip olacak: Kendi işletim sistemini geliştiriyor

Facebook, kendi işletim sistemini çıkarmaya hazırlanıyor
Facebook, kendi işletim sistemini çıkarmaya hazırlanıyor

Sosyal medya devi Facebook kendi işletim sistemini geliştirmek için harekete geçti. Facebook'un bu hamlesi ile Android'e rakip olabileceği belirtiliyor.

Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisine bir süredir ciddi miktarda yatırım yapan Facebook, pazar payını artırabilmek adına kendi işletim sistemini çıkarmaya hazırlanıyor. TechCrunch'ta yer alan habere göre, Windows NT işletim sistemini mimarlarından Mark Lucovsky ile el sıkışan Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, yeni işletim sistemi için ilk adımı attı.

Instagram'a da entegre edilecek

VR cihazları için geliştirilecek olan işletim sisteminin Facebook'un bünyesinde bulunan Instagram’a da entegre edilmesi bekleniyor. Sosyal medya devinin 'Eye OS' adını verdikleri işletim sistemini farklı cihazlarda da kullanmak istediği belirtiliyor.

Akıllı telefonlar için de çıkarabilir

Facebook'un bu hamlesi ile Android'e rakip olabileceği belirtiliyor. Ancak şirket, önümüzdeki dönemde Eye OS'un bir başka versiyonunun akıllı telefonlar için çıkarıp çıkarmayacağı hakkında henüz bir açıklama yapmış değil.

İlginizi çekebilirMark Zuckerberg, son 10 yılda birbiri ardına çeşitli skandallarla karşı karşıya kaldı

Aktör ve komedyen Sacha Baron Cohen, New York'ta düzenlenen Anti-Defamation League (iftira ve İnkarla Mücadele Birliği) tarafından düzenlenen Never Is Now etkinliğinde sosyal medya genelinde, Facebook'un 'faydacı' tutumu hakkında bir konuşma yaptı.
Video: Ahmet Zarifoğlu