Filipinler-Kanada arasında çöp gerilimi: Savaş tehdidi

Arşiv
Arşiv

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, birkaç yıl önce Kanada'nın Manila limanına bıraktığı 2.450 ton çöpünü geri almaması halinde savaş ilan edeceklerini açıkladı.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, birkaç yıl önce Kanada'nın yasa dışı olarak Manila limanına bıraktığı 2.450 ton çöpünü geri almaması halinde savaş açacakları tehdidinde bulundu.

Duterte, "Biz çöplük müyüz?' diye sorarak şunları kaydetti:

  • "Önümüzdeki hafta Kanada'ya çöplerini geri alması için uyarı göndereceğim. Yoksa savaş ilan ederiz. Onları her halükarda alt edebiliriz. Gerekirse çöplerini kendi ellerimle Kanada'ya götürürüm"

Filipinler Devlet Başkanı Duterte
Filipinler Devlet Başkanı Duterte

CNN'in haberine göre, bir Kanada şirketi 2013-2014 yılları arasında Manila limanına "geri dönüşümlü" plastik adı altında toplam 113 konteyner çöp bıraktı. Ancak Filipinli denetçiler, kargodan sorumlu şirketin gerekli izinlere sahip olmadığını belirterek çöpün yasa dışı olduğunu açıkladı.

Filipinler Kanada'yı, 1995 yılında imzalanan Tehlikeli Atıkların Bertaraf Edilmesi ve Sınır Aşınmasına İlişkin Basel Sözleşmesini ihlal etmekle suçluyor.

Konteynerlerin bazıları halen limanda tutuluyor.
Konteynerlerin bazıları halen limanda tutuluyor.

Zengin ülkeler çöpleri için yeni yerler arıyor

Gelişmiş ülkeler, yıllardır çöplerini gelişmekte olan ülkelere gönderiyor. Ancak geçen yıl başta Çin olmak üzere bazı Asya ülkelerinin "yabancı çöp" ithalatını yasaklaması nedeniyle zengin ülkeler için çöpler büyük bir sorun haline gelmeye başladı ve sevkiyat ithalatın hâlâ serbest olduğu ülkelere kaydı.

Filipinler, son birkaç yıldır Kanada'ya çöplerini geri alması çağrısında bulunuyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau bu çağrıya "Soruna bir çözüm bulmak için ciddi şekilde çalışıyoruz" diye karşılık vermişti. Haziran 2016'da iktidara gelen Duterte, sürpriz çıkışlarıyla biliniyor.

Duterte bu ayın başlarında "Pekin'in Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı Thitu adasından uzak durmaması halinde intihar komandoları görevlendireceği" tehdidinde bulunmuştu.