Filiz Akın: Oğlum oyuncu olsun istemedim

Filiz Akın, uzun zamandır herhangi bir projede yer almadı.
Filiz Akın, uzun zamandır herhangi bir projede yer almadı.

Hülya Koçyiğit, TRT 2'de yayınlanan 'Film Gibi Hayatlar' programında yakın dostu Filiz Akın’ı ağırladı. Kendisi ile ilgili bilinmeyenleri anlatan Akın oğluyla alakalı ise, ''Oyuncu olmasını istemedim'' dedi.

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Filiz Akın Hülya Koçyiğit'in TRT 2 ekranlarında başladığı 'Film Gibi Hayatlar' programına konuk oldu. İki eski dostun samimi sohbetinde geçen programda Akın bilinmeyenlerinden bahsetti. Koçyiğit, oyuncuyu, ''Beyaz orkidem, Yeşilçam’ın ilk sarışın starı'' olarak anons etti.

'Prenses olmadım'

Çocukluk yıllarından bahseden Akın,

''Hiçbir zaman babamın prensesi olmamıştım. Annemle babam ayrıldıktan sonra da hiçbir şey hissetmedim. Ama maddi olarak sıkıntılı bir dönemdi, iş hayatına atıldım” dedi. Artist Dergisi’ne gönderdiği fotoğrafların ardından sinema kariyeri başlayan oyuncu, “İlk filmimden önce oyun gibi gelmişti her şey, iş ciddiye binince korktum, vazgeçiyordum. İlk filmim ‘Akasyalar Açarken’in yönetmeni Memduh Ün geldi, beni ikna etti” şeklinde konuştu.

Filiz Akın, Hülya Koçyiğit.
Filiz Akın, Hülya Koçyiğit.

'Oğlum oyuncu olsun istemedim'

Filiz Akın, oğlu İlker İnanoğlu’yla birlikte rol aldığı 'Yumurcak Veda' filminden sahneleri izlediği sırada gözyaşlarına boğuldu.

''İlker oyuncu olsun istememiştim ama çok sevimli oldu'' diyen usta oyuncu, "Filminin final sahnesinde İlker kucağımda ölüyordu. Çekimlerin ardından günlerce kendime gelememiştim, 45 yıl sonra aynı duyguları tekrar hissettim" ifadelerini kullandı.

Filiz Akın, gençliğinden bir kare.
Filiz Akın, gençliğinden bir kare.

'Yönetmenlerden çok şey öğrendim'

Usta yönetmenlerden çok şey öğrendiğini dile getiren oyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İlk başladığımda yüzme bilmeyen bir çocuk gibiydim. Birçok şeyi usta-çırak ilişkisiyle öğrendim. En önemli şansım da usta yönetmenlerle çalışmak oldu, yönetmenlerimizin hepsi aynı zamanda birer öğretmendi de'' dedi.