Fiyatı altını geçti: Sirt bıttımının faydaları saymakla bitmiyor

Siirt bıttımı
Siirt bıttımı

Siirt bıttımının bu yıl az olması sebebiyle fiyatı iç piyasada 150, dış piyasada 200 TL’nin üzerinde satılıyor. Bıttım fiyatlarının 250 TL'ye kadar çıkması öngörülüyor. Bıttım satıcısı Kenan Özalp, "Bıttım aslında çok faydalı. Cilt hastalıklarına, mide, bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelen bir üründür. Mahsul az olduğundan dolayı fiyatı da pahalıdır tabi. 150, 200 lira arasında, hatta piyasada bulunmuyor." diye ifade etti.

Siirt’in Tillo ilçesine bağlı Çatılı köyünde bıttım ağaçları budanarak fıstık aşıları yapıldı. Yapılan aşılar nedeniyle bıttım ağaçlarından fıstık elde edildiği için bıttım üretimi yok denecek kadar azaldı. Siirtli çiftçilerin bıttım ağaçlarını budayıp fıstık aşısı yaptıkları için bıttım bulamadıklarını belirten esnaf Kenan Özalp, bağ, bahçe sahiplerinin fıstık ağaçlarına yöneldiği için bıttım üretiminin çok az olmasından dolayı fiyatların iki katına çıktığını belirtti.

Esnaf Kenan Özalp: "Bıttımın çok faydalı."
Esnaf Kenan Özalp: "Bıttımın çok faydalı."

"Mahsul az olduğu için fiyatı pahalı"

Bıttımın sadece Siirt’in Tillo ilçesine bağlı Çatılı köyünde yetiştiğini belirten Özalp, “Bıttım satıyoruz burada. Bıttımı bulamadığımızdan dolayı ürünümüzde çok az, bu sene fiyatlar uçuk. 150 ile 200 TL arasında satıyoruz. Nedenini sorarsanız bıttım ağaçları hepsi fıstığa çevrildi. Bıttım aslında çok faydalı.

Bıttım, piyasada bulunmuyor
Bıttım, piyasada bulunmuyor

Cilt hastalıklarına, mide, bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelen bir üründür. Mahsul az olduğundan dolayı fiyatı da pahalıdır tabi. 150, 200 lira arasında, hatta piyasada bulunmuyor. Şu an elimdeki mahsul de bu kadar. Daha fazlası yok” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >