Fransa'da 3 bin tilkinin öldürülmesi için karar çıktı

Arşiv
Arşiv

Fransa'nın kuzeyinde yer alan Oise şehrinde valiliğin 15 avcıyı 'av teğmeni' olarak atadığı ve her birinin yaklaşık 7 ay içerisinde 200’er tilki öldüreceği açıklandı. Kararın tilkilerin bölgede fazla çoğalması ve sayılarının dengelemesi için alındığı belirtildi.

Fransa’nın kuzeyindeki Oise şehrinde valilik, şehirdeki tilkilerin vurulmasına yönelik karar yayımladı. Tilkilerin bölgede fazla çoğalması ve sayılarını dengelemek için alındığı açıklanan kararla 31 Mart 2022’ye kadar atanan 15 avcının 200’er tilki öldüreceği belirtildi.

Karar tepki çekti

Ülkenin en önemli derneklerinden olan Canlı ve Yabani Türleri Koruma Derneği (AVES Fransa), Oise Valiliği'nin kararını şiddetle kınadığını açıkladı.

Daha önce 23 Temmuz’da bin 370 tilkinin vurulması kararı alan Oise Valiliği'nin kararı için mücadele eden AVES Fransa, kararın iptalini sağlamıştı.

Fransız Le Parisien gazetesinde yayınlanan haberde, Valiliğin daha önce 8 mahallede bin 370 tilkinin vurulması için kararı aldığı, bunun iptali üzerine, şimdi de 15 mahallede 3 bin tilkinin vurulması için karar aldığı vurgulandı.

Tilki nüfusunun dengelenmesi için böyle bir karar alındığı belirtiliyor
Tilki nüfusunun dengelenmesi için böyle bir karar alındığı belirtiliyor

Amaç nüfuslarını düzenlemek

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Oise Avcıları Federasyonu başkanı Guy Harlé, "Tilkiler yırtıcı değildir ancak çok hızlı çoğalıyorlar” derken, “Her şey dengeyle ilgili. Amacımız onları ortadan kaldırmak değil, nüfuslarını düzenlemek” diye konuştu.

Oise il genel meclisine sunulan kararı mahkemenin 23 Ağustos’a kadar görüşeceği ve bu tarihten itibaren avcıların faaliyete geçeceği aktarıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan AVES başkanı Christophe Coret, "Bütün emirler yasa dışı" derken, kararı mahkemeye taşıyacaklarını, “İstişarenin sonunda Amiens İdare Mahkemesi'ne gideceğiz" ifadeleriyle bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >