Fransa'da 600 doktor, Başbakan Philippe hakkında suç duyurusunda bulundu

Fransa Başbakanı Edouard Philippe
Fransa Başbakanı Edouard Philippe

Fransa'da 600 doktor, Başbakan Philippe ve eski Sağlık Bakanı Buzyn hakkında Kovid-19 konusunda devlet yalanı söyledikleri gerekçesiyle şikayetçi oldu. Doktorların avukatı, Fransızlardan gizlenen yalanların ortaya çıkarılması için soruşturma açılması gerektiğini savundu.

Fransız basınında yer alan haberlere göre 600 doktor, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının yol açtığı krizin yönetiminde "devlet yalanı" söyledikleri gerekçesiyle Başbakan Edouard Philippe ve eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn hakkında Paris'teki Adalet Divanı'na suç duyurusunda bulundu.

  • Doktorlar, Philippe ve görevinden geçen ay istifa eden Buzyn'i salgın ile ilgili "tehlikeyi" bildikleri halde zamanında gerekli önlem almamakla suçladı.

Doktorların avukatı Fabrice Di Vizio, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin, "Fransızlardan gizlediği bilgilerin ortaya çıkarılması" için soruşturmanın açılması gerektiğini söyledi.

Eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn
Eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn

100 bin yaşlı ölebilir uyarısı

Diğer yandan, huzur ve yaşlı bakım evlerinde görev yapan sağlık personeli, Sağlık Bakanı Olivier Veran'a gönderdiği mektupta, buralarda kalan kişilerin yaş ortalamasının 85 olduğunu ve birçoğunun kronik hastalığı bulunduğunu belirterek, maske yetersizliği nedeniyle 100 bin yaşlının hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Son günlerde, salgınla mücadele eden ve virüs tespit edilen kişilere tedavi uygulayan doktor ve hemşirelerin maskelerin yetersizliğinden şikayetçi olduğu belirtilmişti.

Fransa'da son durum ne?

  • 12 bin 612 vakanın bulunduğu ülkede şimdiye dek 450 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >