Galericilerin yol ve kaldırım işgali sona eriyor: İki bin lira ceza kesilecek

Arşiv
Arşiv

İkinci el araç satışına yönelik düzenleme ile satılık ve kiralık araçların yol ve kaldırım üzerine park etmesi yasaklandı. Uygulamaya yönelik denetimleri Ticaret Bakanlığı ekipleri yapacak ve kuralı ihlal edenlere iki bin lira ceza kesilecek.

Araba galerilerinin yol ve kaldırım üstüne satılık ve kiralık araçlarının park edilmesi yasaklanıyor. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemeye göre, teşhir ürünlerin kaldırım ve yol üstüne park edenlere iki bin TL'den başlayan cezalar uygulanacak.

2 bin lira cezası var

Yeni düzenleme sonrası vatandaşın da tepkisini çeken görüntüler tarihe karışacak. Uygulamaya yönelik denetimleri ise Ticaret Bakanlığı ekipleri yapacak. Yasağa uymayanlara iki bin TL'den başlayan para cezasının uygulanması gündeme gelecek. Öte yandan otomobil alışveriş merkezleri için ise 150 bin ve üzeri nüfus olan yerleşim yeri için en 30 işletme şartı getirilecek.

Bakanlık denetleyecek

1 Eylül'den itibaren uygulanmaya başlaması beklenen değişiklik kapsamında gerekli olan denetimler ise Ticaret Bakanlığı'na bağlı il müdürlükleri tarafından yapılacak. Denetimlerin yanı sıra gelen şikayet ve ihbarlar üzerine yapılacak incelemelerde yol ve kaldırım işgali yapmaya devam ederek yönetmeliğe aykırı şekilde hareket edenlere ise ilgili Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki kanunun 18 inci maddesinde öngörülen idari para cezaları uygulanacak.

Kaynak: Yeni Şafak

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >