Gezegeni en fazla milyarderler kirletiyor: Karbon emisyonunun yüzde 15'ini üretiyorlar

Arşiv
Arşiv

İklim Krizi ile dünyadaki aşırı zenginlerin bir bağlantısı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Guardian’da yer alan habere göre, dünya nüfusunun en zengin yüzde biri (yıllık 172 bin dolardan fazla kazananlar) dünyanın karbon emisyonunun yüzde 15’ini üretiyor. Bu oran, en yoksul yüzde 50’lik kesimin karbon emisyonuna etkisinin iki katı.

İklim krizi, özellikle son yıllarda çok yoğun bir şekilde hissediliyor ve tartışılıyor. Karbon ayak izlerinin azaltılması, küresel ısınmayı 1.5 santigrat derece ile sınırlandırma çalışmaları yapılıyor. Peki, milyarderlerin lüks harcamalarının iklim krizine etkisinin çok büyük olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar, süper zenginlerin, ortalama olarak her yıl kişi başına 70 tondan fazla karbondioksite sebep olduğunu söylüyor.

Her bir milyarder 8 bin ton karbondioksit üretiyor

Dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’i, ortalama olarak her yıl kişi başına 70 tondan fazla karbondioksit salıyorlar. 20 milyarderin yaşam tarzlarına ilişkin yakın zamanda yapılan bir analiz, her birinin ortalama 8 bin tondan fazla karbondioksit ürettiğini ortaya çıkardı. Bu, 1.5 C’den fazla olmayan bir ısınma hedefleyen dünyada, kendi paylarına düşen karbondioksit miktarının 3500 katı!

Süper zenginlerin emisyonlarını yüzde 97 azaltması gerekiyor

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam tarafından yapılan çalışma, dünyanın küresel ısınmayı Paris Anlaşması'nda taahhüt edildiği gibi 1.5 derecenin altında tutma yolunda devam edebilmesi için süper zenginlerin emisyonlarını yüzde 97 oranında azaltmaları gerektiğini söylüyor. Peki ama nasıl?

Milyarderlerin bu kadar fazla karbon emisyonuna neden olmalarının başlıca sebepleri kendilerine ait yatları, uçakları ve birden fazla malikaneleri. Tüm bu lüks, atmosfere fazladan sera gazı salgılanmasına neden oluyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >