Gıdalardan koronavirüs bulaşır mı?

Arşiv
Arşiv

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle yaşanan can kaybı 11 bini aşarken alınan tedbirler ile birlikte merak edilen konular da arttı. İnsanların merak ettiği en önemli konu koronavirüsün gıdalardan bulaşıp bulaşmayacağı oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı koronavirüs ile ilgili merak edilen tüm sorulara cevap verdi.

İnsanlık koronavirüs salgınıyla henüz başa çıkamadı. Alınan tüm tedbirlere rağmen virüs dünyada yayılmasını hızla sürdürüyor. Türkiye’de alınan tedbirlerle virüs kontrol altında tutuluyor. Buna rağmen insanlarda büyük bir tedirginlik var. Sağlık Bakanlığı koronavirüsle mücadele etmek için halkı bilgilendirmeyi sürdürürken insanlar yedikleri içtikleri konusunda da endişe duyuyorlar. Tarım ve Orman Bakanlığı ise özellikle gıdaya yönelik merak edilen soruları cevapladı.

Virüs gıda yoluyla bulaşır mı?

  • Gıdalar yoluyla bulaştığına dair bilimsel bir kanıt henüz yok.

Virüse karşı gıda takviyesi nasıl olmalı?

Gıda takviyeleri ilaç değildir. Bu tür enfeksiyonların tedavisinde doktor önerileri dikkate alınmalı.


Gıda işletmeleri nasıl tedbirler almalı?

Personelin kişisel hijyen kurallarını en üst düzeye çıkarması sağlanmalı. Hijyen eğitim sıklığı artırılmalı. Gıda üretim yerlerinde hammadde ve ürün sevklerinde hijyen bariyerleri, sterilizasyon cihazları, el ve vücut için gerekli hijyen alet ve ekipmanı eksiksiz, sağlam ve çalışır şekilde olmalı. Üretim alanları ile personel sosyal alanlarına ait lavabo, duvar, zemin ve tavanların dezenfeksiyon sıklığı artırılmalı. Ekmek satış noktalarında ekmeklerin eldivenli personel tarafından önceden ambalajlı şekilde hazırlanması sağlanmalı. Kuruyemiş, bakliyat, şekerleme gibi açık sunumlar ortada kaldırılmalı.

Gıdalar nasıl hazırlanmalı?

Tüketime hazır ve çiğ ürünlere işlem yaparken çapraz bulaşmayı önlemeliyiz. Doğrama tahtası, bıçak vb. ekipmanlar her bir işlem için temizlenip tekrar kullanılmalı. Çiğ hayvansal gıdalar iyi pişirilmeli. Sebze ve meyveler bol suyla yıkanmalı.

Çin'den gelen ürünlerden virüs bulaşır mı?

  • Çin'den ithal edilen hayvansal ürünlerden virüs bulaşma riski bulunmuyor. Buna ilaveten Çin'den hayvansal ürün ithalatı tedbir kapsamında tamamen durduruldu.

İthal bitkisel ürünlerden virüs bulaşır mı?

İthal edilen bitkisel ürünlerde koronavirüs bulaşı riski bulunmuyor. Çin'den ve diğer ülkelerden daha önce ülkemize gelen ürünler gıda güvenliği ve insan sağlığı hususları yönünden titizlikle resmi kontrole tabi tutuluyor. Uygun olmayan ürünler ülkemize sokulmuyor.


Ülkeye evcil hayvan girişi yasak mı?

Covid-19 hastalığı tedbirleri kapsamında egzotik hayvanlar ve pet hayvanlarının (yolcu beraberi kedi-köpek-kuş-balık dahil olmak üzere) girişi yasaklandı.

Çiftlik hayvanları satışında sınırlama var mı?

Hayvan pazarlarının kapatılması yönünde bir karar alınmadı. Bununla birlikte İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu hayvan pazarlarındaki insan yoğunluğunu dikkate alarak karar almakta yetkili. Ayrıca hayvan satış yerlerinin denetimleri artırıldı.

Göçmen kuşlardan bulaşır mı?

  • Covid-19 hastalığı etkeni olan SARS-CoV-2'nin göçmen kuşlardan insanlara bulaşabileceğine dair herhangi bilimsel bir veri bulunmamaktadır.

Türkiye'de hayvanlarda virüs vakası görüldü mü?

SARS-CoV-2, ülkemizde herhangi bir hayvan türünde tespit edilmemiştir.

Pet hayvanları yurtiçinde sevk ediliyor mu?

Herhangi bir kısıtlamamız bulunmamakta.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >