Giresun'da sel felaketi: Can kaybı 8'e yükseldi

Sağanak yağış birçok yerde sele sebep oldu
Sağanak yağış birçok yerde sele sebep oldu

Giresun, Samsun, Rize, Trabzon'da sel meydana geldi. Araçlar yollarda sürüklendi, istinat duvarları çöktü. Selde hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi. İçişleri Bakanı Soylu, 8 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Giresun’u etkisi altına alan sağanak yağış şehrin birçok yerinde su baskınlarına ve tahribata yol açtı.

İlçe merkezi yakınlarından geçen Aksu Deresi'nin taşmasıyla cadde ve sokaklar adeta nehre döndü.

Taşkının şiddetinin artması nedeniyle yol kenarlarında park halindeki araçlar sele kapıldı. İşyerlerinde yaklaşık 1 metreye kadar su baskınları yaşandı.

8 can kaybı, 8 kişi aranıyor

Şiddetli yağış dolayısıyla sel ve heyelanların yaşandığı Giresun'da 8 kişi hayatını kaybetti. Kaybolan 8 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

AFAD: 157 kişi kurtarıldı

AFAD'tan yapılan açıklamaya göre, Giresun'daki selin ardından 988 kişilik ekip ve 288 araç ile devam eden müdahale çalışmalarında 157 vatandaş kurtarıldı.

Elektrikleri kesilen 70 köy ve 8 mahalleden 49 köy ile 4 mahalleye elektrik verilmeye başlandı. Kalan 21 köy ve 4 mahalle için çalışmalar devam ediyor.

"Şehrin tamamen silüeti değişmiş"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şehirde Ağustos ayı yağış ortalamasının 1.5 mislinin 1 günde yağdığını belirtti.

Pakdemirli “Gerçekten şehrin tamamen silüeti değişmiş durumda. Şehrin seviyesi değişmiş durumda. 2 metre, 3 metre belki şu an toprağa basıyoruz. İlk defa böyle bir afet görüyorum” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >