Göbek sandılar: Üzerinden kilolarca altın çıktı

Arnavutluk vatandaşı kadın yolcunun üzerinden kilolarca altın çıktı
Arnavutluk vatandaşı kadın yolcunun üzerinden kilolarca altın çıktı

İstanbul Havalimanı'nda meydana gelen olayda Arnavutluk vatandaşı kadın yolcu şüphe üzerine takibe alındı. Havalimanı Polisi tarafından risk analiz odasına gönderilen kadın yolcunun üzerinden kilolarca altın çıktı. Göbek görünümü verdiği çantadan tarihi eser niteliğinde değerli eşyalar çıktığı belirtildi.

İstanbul Havalimanı Şube Müdürlüğü ekipleri, 14 Ocak'ta İstanbul Havalimanı'na Arnavutluk'un başkenti Tiran'dan yerel saatle 12.25'te tarifeli olarak gelen bir uçağın yolcu listesinde bulunan Arnavutluk uyruklu Fatime R. adlı kadın yolcu, “şüphe” üzerine takibe alındı.

Göbek bölgesinde çanta tespit edildi

Emniyet ekiplerince izlemeye alınan yabancı yolcunun el bagajları ve çantaları X-Ray'e sevk edildi. Çantada herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı. İncelemelerini sürdüren Havalimanı Polisi, Fatime R.'yi risk analiz odasına götürdü. R.'nin yapılan üst kontrollerinde kıyafetlerinin altında göbek bölgesinde üzerine takılı şekilde bir çanta tespit edildi.

Kilolarca altın çıktı

Söz konusu çanta detaylı şekilde incelendiğinde içinde üç kilo 117 gram ağırlığında külçe takoz altın, çeşitli markalara ait ortalama değeri 565 bin lirayı bulan 14 kol saati, dara ağırlığı 588 gram gelen ve piyasa değeri 352 bin lirayı aşan yüzük, kolye ve küpeden oluşan altın takılar, tarihi eser niteliğinde bir kiloya yakın sikke şeklinde 73 altın ve yine küçük külçeler halinde toplam 104 gramı bulan 8 altın ele geçirildi. Kadın yolcunun, bedenine “göbek” görünümü vermesi için yerleştirilmiş çantadan çıkan kilolarca altın, kol saatleri ve sikkelere el konuldu.

Sikkeler İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne gönderildi

Altın kaçakçılığında ‘kurye' olarak kullanıldığı tahmin edilen Arnavutluk vatandaşı Fatime R. isimli şüpheli gözaltına alındı. R., polisteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından aynı gün adliyeye sevk edildi. Fatime R.'nin, çıkarıldığı mahkemece “adli kontrol” şartı uygulanarak salıverildiği öğrenildi. Öte yandan, değer tespiti yapılamayan sikke şeklinde çeşitli boyut ve gramajlarda toplam 817.08 gram altının ise tarihi eser olup olmadığının incelenmesi için İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'ne gönderildiği aktarıldı.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >