Göbeklitepe Yılı karşılığını buldu: Ziyaretçi akınına uğruyor

Göbelitepe / Şanlıurfa
Göbelitepe / Şanlıurfa

Tarihin sıfır noktası olarak bilinen Göbeklitepe ziyaretçi akınına uğruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılını 'Göbeklitepe Yılı' ilan etmesinin ardından bölgeye olan ilgi giderek arttı. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde de yer alan Göbeklitepe, Şanlıurfa'nın da tanınmasına katkı sağlıyor.

Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılını 'Göbeklitepe Yılı' ilan etmesi ile beraber 12 bin yıllık tarihi Göbeklitepe'ye Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçi gelmeye devam ediyor.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi geliyor

Göbeklitepe'yi her defasında ziyaret ederek gelen turistlerle Şanlıurfa turizmi üzerine sohbetler gerekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, önceki gün yine ören yerine giderek vatandaşlarla buluştu.

Beraberinde AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız ile birlikte alanda incelemelerde bulunan Başkan Beyazgül, "Göbeklitepe sayesinde bir kez daha dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlıyoruz" dedi.

Gçöbeklitepe Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor
Gçöbeklitepe Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor

Göbeklitepe, dünya mirasıdır

Amaçlarının Şanlıurfa turizminde her geçen yıl daha da hedef büyütmek olduğunu belirten Başkan Beyazgül, şu şekilde açıklamada bulundu:

"Göbeklitepe böyle güzel bir ziyaretçi akınını çokça hak ediyor. Çünkü Göbeklitepe bir dünya mirası, insanlık tarihinin çıkış noktası, insanlık tarihinin yeniden yazılmasına vesile oluyor. Arkeologlar her burayı ziyaret ettiğinde yeni bir şeyler bulabileceği bir yer. Bu bakımdan sadece Türkiye'ye değil, aynı zamanda dünyaya ait bir mirastır. Her ülke ve şehirden farklı insanların burayı ziyaret etmesi bizleri mutlu ediyor. Ziyaretçilerinde memnun ve mutlu ayrıldıklarını görüyoruz."

Göbeklitepe turizme de katkı sağlıyor
Göbeklitepe turizme de katkı sağlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

Müze Kart hakkında bilgi veren AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız ise "Kültür ve Turizm Bakanlığımız 15 Temmuz'u unutturmamak adına Müze Kart'a 15 Temmuz'un logosunu bastı. Biz de hem Göbeklitepe'yi ziyaret etmek adına hem de kartı almak adına Göbeklitepe'ye geldik. Vatandaşlarımızın Göbeklitepe'ye olan ilgileri bizleri mutlu ediyor.

2019 Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinden dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederiz. Müze kart ise bir yıl boyunca Türkiye'nin tüm müzelerinde geçerli olacak" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >