Erbaş : 'Gönül diliyle İslam'ı anlatacağız'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Diyanet TV tanıtım gecesinde konuştu. Erbaş, 'mezhep, meşrep, siyasi görüş ve düşünüşlerin, günü birlik tartışma ve gerilimlerin ötesinde, reklam ve propaganda dilinden uzak, kuşatıcı ve kucaklayıcı eksende yayın yapmayı önemsiyoruz' dedi.

Diyanet TV Tanıtım Gecesinde konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş din hizmetlerine müstakil bir televizyon kanalıyla katkıda bulunma hedefine ulaştıklarını belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş gayesi, anayasal görevi olan “toplumu din konusunda aydınlatma” sorumluluğu çerçevesinde yapılan hizmetlere değinen Erbaş, bu kapsamdaki önemli imkanlardan birisinin de yayın hizmetleri olduğunu ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş : ' Hikmetli bir gönül dili ile dinimizin hakikatlerini herkese ulaştırmak istiyoruz' dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş : ' Hikmetli bir gönül dili ile dinimizin hakikatlerini herkese ulaştırmak istiyoruz' dedi.

''Gereksiz tartışmadan kaçınmak gerekiyor''

Erbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün Müslümanlar, özellikle medya üzerinden küresel ölçekte bir ötekileştirmeye ve istismara maruz kalmaktadır. İslamofobi üzerinden bir endüstriye dönüşen bu durum, İslam’ın yanlış anlaşılmasına, yanlış algılanmasına ve İslam’ın hakikatlerine muhtaç insanların yanılmalarına neden olmaktadır” Erbaş,

  • “Medyada dini konularda konuşan yazan herkes, İslam’ın doğru anlaşılmasına, yaşanmasına ve güzel ahlakın yaygınlaşmasına katkı sunmalı, inancımız konusunda yanlış anlamalara yol açacak hatalı söz ve eylemlerden, popülist yaklaşımlardan, gereksiz ve kafa karıştırıcı tartışmalardan kaçınmalıdır” dedi.

''Her türlü desteği vermeye hazırız ''

Biz, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak sahih dini bilgi ile İslam’ın en doğru şekilde anlatılması ve istismarın önüne geçilmesi hususunda Diyanet TV’miz ve diğer bütün imkanlarımızla çalışacağız” diyen Erbaş, Aynı zamanda bu hususta isteyen kişilere ve kurumlara her türlü desteği vermeye de hazırız” ifadelerini kullandı.

''Hakikatleri medya yoluyla ulaştıracağız''

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >